REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczać uproszczone zaliczki w przypadku połączenia spółek z o.o.

REKLAMA

Jestem udziałowcem Spółki z o.o. Trans, która w październiku 2004 r. przejęła Spółkę z o.o. Ort1. Spółki połączyły się przez inkorporację metodą nabycia udziałów. Obie spółki miały w 2004 r. prawo płacić zaliczki w sposób uproszczony. Proszę o opisanie - zakładając, że nie zmieni się prawo w zakresie objętym pytaniem - jaki wpływ na płacenie zaliczek w 2005 r. przez Spółkę z o.o. Trans będzie miało przejęcie innej spółki. Czy do zaliczek za listopad i grudzień 2004 r. płaconych przez Spółkę z o.o. Trans należy doliczyć zaliczki uproszczone płacone do tej pory przez spółkę Ort? Czy możemy w wyniku połączenia stracić prawo do płacenia uproszczonych zaliczek w 2004 albo 2005 r.?
Nie stracą Państwo prawa do płacenia zaliczek uproszczonych w 2004 i 2005 r., jeżeli Spółka z o.o. Trans wypełni wszystkie warunki przewidziane dla podmiotów płacących uproszczone zaliczki. Najważniejszym jest wykazanie w zeznaniu podatkowym dochodu, który będzie podstawą obliczania zaliczek. Połączenie spó-łek w październiku 2004 r. metodą nabycia udziałów nie ma wpływu na wysokość uproszczonych zaliczek płaconych przez Spółkę z o.o. Trans w 2005 r. Podobna reguła będzie obowiązywać w przypadku zaliczek płaconych przez tę spółkę za listopad i grudzień 2004 r.
Zaliczki uproszczone płaci się w trakcie roku podatkowego. Po jego zakończeniu następuje porównanie wartości wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy z rzeczywistą wartością podatku obciążającego spółkę z o.o. Po zadeklarowaniu opłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy prawa tego zasadniczo nie traci się. Wyjątkiem jest sytuacja nieosiągnięcia dochodu przez podatnika w poprzednich latach podatkowych. Brak dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym rok i dwa lata przed rokiem podatkowym, w którym płacone będą zaliczki uproszczone, odbiera prawo do stosowania zaliczek uproszczonych. Taka weryfikacja prawa do opłacania zaliczek uproszczonych odbywa się po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast w jego trakcie podatnikowi nie odbiera się tego prawa.
Przykład
Spółka z o.o. Wers nabyła w 2004 r. prawo do opłacania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie w wysokości 100 000 zł miesięcznie. Spółka ta przejęła Spółkę z o.o. DRB metodą nabycia udziałów. Fakt przejęcia innej spółki nie ma żadnego wpływu na prawo do opłacania zaliczek uproszczonych. Spółka z o.o. Wers nie musi występować do naczelnika urzędu skarbowego o potwierdzenie prawa do płacenia zaliczek uproszczonych tylko dlatego, że przejęła inną spółkę.
Połączenie dwóch spółek z o.o. przez inkorporację metodą nabycia polega na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. W metodzie tej Spółka z o.o. Trans wydała wspólnikom Spółki z o.o. Ort swoje udziały. W wyniku przejęcia nie powstała nowa spółka. Po połączeniu Spółka z o.o. Ort zakończyła swoją działalność, a jej aktywa i zobowiązania stały się elementami majątku spółki z o.o. Trans. W opisanym przypadku nastąpił koniec roku podatkowego Spółki z o.o. Ort. Skutkiem zamknięcia roku podatkowego przez spółkę Ort jest wygaśnięcie obowiązku płacenia zaliczek uproszczonych przez tę spółkę w listopadzie i grudniu 2004 r. Dlatego spółka Trans nie przejmuje obowiązku płacenia zaliczek za spółkę Ort, mimo że jest jej następcą prawnym.
Przykład
Spółka z o.o. Wers przejęła Spółkę z o.o. DRB w czerwcu 2004 r. Zastosowano metodę nabycia udziałów. Do rejestru połączenie wpisano 15 czerwca 2004 r. i na ten dzień zamknięto księgi. Rok podatkowy Spółki z o.o. DRB trwał od 1 stycznia 2004 r. do 15 czer-wca 2004 r. Spółka Wers nie przejmuje obowiązku płacenia zaliczek uproszczonych przez spółkę DRB.
WAŻNE!
Można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy o rachunkowości rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.
W związku z zakończeniem roku podatkowego Spółki z o.o Ort w październiku 2004 r. należało złożyć zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w zamkniętym dla tej spółki roku podatkowym i zapłacić wynikający z niego podatek (art. 27 ust. 1 updop). Obowiązek ten spoczywa na Spółce z o.o. Trans, będącej sukcesorem podatkowym.
Po zamknięciu roku podatkowego Spółka z o.o. Ort nie będzie już oczywiście opłacać uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy za listopad i grudzień 2004 r. O wartość zaliczek, które powinna zapłacić za te miesiące Spółka z o.o. Ort, nie zostanie też zwiększona kwota zaliczek za listopad i grudzień płacona przez Spółkę z o.o. Trans.
Korzyści 
Po przejęciu innej spółki metodą nabycia udziałów wysokość zaliczek uproszczonych spółki przejmującej nie zostaje zwiększona o zaliczki na podatek, jakie zadeklarowała spółka przejęta na początku swojego roku podatkowego.
Wielkość zaliczek uproszczonych w danym roku podatkowym oblicza się na podstawie zysku wykazanego w zeznaniach podatkowych w poprzednich latach. W przypadku połączenia dwóch spółek z o.o. w 2004 r. nie będzie to miało żadnego wpływu na wysokość zaliczek, gdyż przy obliczaniu wysokości zaliczek płaconych w 2005 r. zostanie wykorzystany dochód z 2003 r. albo 2002 r. Przy czym podatnikowi nie przysługuje wybór roku podatkowego, z którego dane zostaną wykorzystane do obliczenia zaliczek tylko wtedy, gdy w 2003 r. spółka miała stratę.
Tak samo interpretują przepisy w tej sprawie organy podatkowe: (...) w ocenie Ministerstwa Finansów, spółka przejmująca ma prawo rozliczania zaliczek miesięcznych w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania o wysokości dochodu osiągniętego przez tę spółkę, złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (lub w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata). Do takiego wniosku prowadzi wykładnia gramatyczna (...) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Połączenie spółek przez przejęcie nie ma bowiem wpływu na podmiotowość prawną spółki przejmującej. Skutkiem takiego połączenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną, natomiast spółka przejmująca nie traci swej podmiotowości prawnej, zachowując przy tym ciągłość prawną i organizacyjną. Tak więc przed oraz po połączeniu jest to ten sam podmiot prawny i ten sam podatnik. Wysokość zaliczek na podatek ustala on wyłącznie na podstawie swojego zeznania podatkowego złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy lub poprzedzającym go o dwa lata. Nie ma podstaw prawnych do sumowania zaliczek spółki przejmującej z zaliczkami spółki przejmowanej (sygnatura PBB1/423-509/04, dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach).
Przykład
Spółka z o.o. Wers będzie kontynuować płacenie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy w 2005 r. Podstawą obliczenia wysokości zaliczek będzie dochód wykazany w zeznaniu podatkowym tej spółki za 2003 r., złożonym w 2004 r. Fakt przejęcia Spółki z o.o. DRB w 2004 r. nie będzie miał wpływu na wysokość zaliczek w 2005 r.
• art. 8 ust. 6, art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
• art. 12, art. 44a–44b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546
• art. 492 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2276
Tomasz Król
prawnik
1 Na prośbę Czytelnika redakcja zmieniła nazwy spółek.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA