REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa transportu towarów przez niemieckiego kontrahenta na zlecenie polskiej firmy

REKLAMA

Gdzie podlega opodatkowaniu VAT usługa transportu i jaka jest potrzebna dokumentacja w przypadku, gdy firma polska, posiadająca VAT UE, przy wywozie towarów z Polski do Niemiec najmuje niemiecką firmę transportową?
RADA
Usługa transportu będzie podlegała opodatkowaniu w kraju rozpoczęcia transportu towarów, czyli w Polsce. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od usługi będzie polska firma – zleceniodawca. W tym celu należy wystawić fakturę wewnętrzną z wyliczonym podatkiem należnym. Będzie on stanowił jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu.

UZASADNIENIE
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie następuje na terytorium dwóch różnych krajów członkowskich Wspólnoty, ma miejsce usługa transportu wewnątrzwspólnotowego. W tym przypadku miejsce świadczenia tych usług (ich opodatkowania) zostało uregulowane w sposób szczególny w art. 28 ustawy. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Jeżeli natomiast nabywca usługi transportowej poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT (podatku od wartości dodanej), na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, z którego transport się rozpoczyna, to miejscem świadczenia usługi (jej opodatkowania) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Zasadą jest więc, że miejscem opodatkowania usługi transportowej jest miejsce rozpoczęcia transportu albo kraj Wspólnoty, który wydał zleceniobiorcy numer VAT UE, jeżeli jest on inny niż kraj rozpoczęcia transportu.
WAŻNE
Opodatkowanie w kraju rozpoczęcia transportu dotyczy również przypadku, gdy usługobiorca jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE na terytorium kraju rozpoczęcia transportu, a świadczącym usługę (usługodawcą) jest podmiot z innego kraju członkowskiego.
Taka sytuacja została przedstawiona w pytaniu. Polska firma jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiada numer NIP PL. Jeżeli numer ten podała usługodawcy, to w tym przypadku ciężar opodatkowania usługi będzie spoczywał na niej. Stanowi o tym przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy. W związku z powyższym nabyte usługi należy traktować jako import usług.
Rozliczenie podatku powinno w takiej sytuacji przebiegać następująco. Niemiecki usługodawca powinien wystawić polskiej firmie fakturę VAT za wykonane usługi, bez naliczania podatku od wartości dodanej, z informacją, że podatek rozlicza nabywca. Na jej podstawie firma zobowiązana jest wystawić fakturę wewnętrzną, w której rozliczy podatek od nabytej usługi według stawki 22%. Jest to podatek należny od usługi, który firma powinna wykazać w deklaracji VAT. Podatek ten stanowi również podatek naliczony podlegający odliczeniu (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy). Odliczenie podatku naliczonego powinno zostać ujęte w tej samej deklaracji podatkowej, w której wykazany został podatek należny od nabycia usług. Jeżeli kwota podatku naliczonego nie zostanie wykazana w deklaracji za ten miesiąc, może być również ujęta w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy. W przedstawionej sytuacji podatek należny i naliczony będą się wzajemnie kompensowały.

• art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, art. 28 ust. 1 i 3, art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  REKLAMA