reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować sieć komputerową

Jak amortyzować sieć komputerową

Świadczymy usługi związane z dostępem do internetu. Niezbędne do prowadzenia tej działalności są kable, anteny, puszki, których wartość jednostkowa nie przekracza 3500 zł. Różne urządzenia o jednostkowej niskiej wartości tworzą sieć. Sieć ta obejmuje zasięgiem jeden lub kilka bloków mieszkalnych. W jaki sposób mamy ująć te wydatki w naszych księgach? Czy wydatki na okablowanie pojedynczych bloków mieszkalnych stanowią inwestycję w obcych środkach trwałych? Czy można je zaliczyć bezpośrednio do kosztów?

RADA
Ewidencja kosztów poniesionych w związku z instalacją sieci internetowej zależy od tego, kto jest właścicielem wybudowanej sieci. Jeśli sieć umożliwiająca dostęp do internetu będzie – po jej zamontowaniu – nadal stanowić własność firmy świadczącej usługi internetowe, a nie przejdzie na własność np. administracji budynku, należy ją w całości zakwalifikować do środków trwałych.

UZASADNIENIE
Aby rozwiązać ten problem, należy ustalić, kto jest właścicielem sieci po jej zainstalowaniu w budynku. Jeżeli sieć jest instalowana w budynkach mieszkalnych, to zapewne istnieje umowa między firmą instalującą sieć internetową a administracją tych budynków (np. spółdzielnią mieszkaniową), która precyzuje kwestię własności tej sieci.
Jeżeli właścicielem sieci po jej zainstalowaniu i przekazaniu do używania jest administracja budynków, to dla firmy instalującej koszty związane z jej wykonaniem są kosztami bieżącymi działalności operacyjnej. Wartość zainstalowanej sieci będzie wówczas ewidencjonowana przez jednostkę zamawiającą usługę, czyli administrację budynków.
Inaczej będzie, jeśli zainstalowana sieć pozostaje własnością firmy świadczącej usługi związane z dostępem do internetu. W tej sytuacji należy rozstrzygnąć, czy firma ta może poszczególne elementy sieci potraktować jako urządzenia o niskiej wartości (ich wartość jest niższa niż 3500 zł) i spisać je w ciężar kosztów bieżących, czy musi je wprowadzić do ewidencji środków trwałych.
W rozumieniu ustawy o rachunkowości środkami trwałymi są te rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, których przewidywany okres ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok, są one kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W tej definicji należy zwrócić uwagę na warunki kompletności i zdatności do użytku, które muszą spełnić aktywa uznawane za środki trwałe. Elementy składające się na sieć internetową spełniają te warunki. Należy też sądzić, że wartość tej sieci dla jednego budynku będzie przekraczać 3500 zł. Całość sieci powinna być zatem zakwalifikowana do środków trwałych i odpowiednio amortyzowana. Roczna stawka amortyzacyjna zależy od tego, do której grupy KŚT sieć zostanie zakwalifikowana.
UWAGA!
Przyjęte rozwiązanie dotyczące amortyzacji sieci powinno być przedstawione w zasadach polityki rachunkowości firmy internetowej.
Na pytanie, czy okablowanie budynku można ująć w księgach rachunkowych firmy internetowej jako inwestycję w obcych środkach trwałych należy wyjaśnić, że o takich inwestycjach mówimy raczej w sytuacjach, kiedy jednostka otrzymuje w dzierżawę środek trwały i dokonuje w nim ulepszeń, modernizacji itp.
W tym przypadku budynek mieszkalny nie został oddany w dzierżawę firmie tworzącej sieć internetową, a więc wybudowania tej sieci nie można traktować jako inwestycji w obcych środkach trwałych.

dr Andrzej Jakubowicz
biegły rewident

•  art. 3 ust. 1 pkt 15 i pkt 17 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama