reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wspólne rozliczenie

Wspólne rozliczenie

Dwa lata temu adoptowaliśmy córkę mojej siostry, która zginęła w wypadku. Dziewczynka przez cały ubiegły rok otrzymywała rentę rodzinną. ZUS dokonał rozliczenia jej dochodów na formularzu PIT-40A. Czy, składając wspólnie z mężem zeznanie roczne, mamy obowiązek doliczyć do własnych dochodów również te uzyskane przez dziecko z tytułu renty?

ODPOWIEDŹ
Tak. Jeśli dziecko uzyskało dochody, co do zasady, rodzice muszą je doliczyć do własnych dochodów i rozliczyć w składanym zeznaniu rocznym.

Wyjaśnienie
Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają sposób opodatkowania dochodów dzieci z dochodami rodziców lub osób samotnie wychowujących dzieci. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Wyjątki dotyczą uzyskiwanych przez małoletnich dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku – one nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców. A zatem doliczanie dochodów małoletnich dzieci zostało uzależnione od sytuacji prawnej dziecka. Zaliczanie takie jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do dochodów małoletnich dzieci własnych lub przysposobionych. Dziećmi własnymi są zstępni pierwszego stopnia. Natomiast przez dzieci przysposobione należy rozumieć takie osoby małoletnie, w stosunku do których sąd wydał orzeczenie o przysposobieniu ich przez przysposabiającego. Osoby, które wychowują małoletnie dzieci zarówno własne, jak i adoptowane, powinny doliczyć dochody tych dzieci do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym. Jednak warunkiem, od którego zależy istnienie tego obowiązku, jest prawo dysponowania dochodami dzieci. A zatem, jeśli macie Państwo prawo dysponowania środkami dziecka, które uzyskuje z tytułu renty rodzinnej, powinniście doliczyć je do dochodów własnych.

Piotr Michałowski

odstawa prawna
• art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama