Jesteśmy spółką z o.o. Zgromadzenie wspólników planuje podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku za 2005 r. na wypłatę dywidendy. Jak należy ująć wypłatę dywidendy w księgach rachunkowych oraz w jakim terminie i w jakiej wysokości odprowadzić podatek dochodowy?
RADA
W przypadku wypłaty dywidendy spółka z o.o. jest zobowiązana do pobrania w dniu jej wypłaty 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Podatku tego nie pobiera się w przypadku, gdy wspólnik
spółki korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), ponieważ złożył oświadczenie (do dnia dokonania wypłaty włącznie) dotyczące przeznaczenia dywidendy na cele statutowe lub inne określone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 26 ust. 1a updop). Ewidencja księgowania wypłaconej dywidendy została zaprezentowana na schemacie w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W przypadku wypłacania dywidendy wspólnikom będącym osobami fizycznymi mieszkającymi w Polsce – spółka z o.o. jako
płatnik podatku powinna zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany (art. 42 ust. 1 updof).
Wpłata podatku powinna zostać dokonana na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika.
Jeśli wypłata dywidendy następuje na rzecz wspólnika będącego osobą prawną posiadającą siedzibę lub zarząd w Polsce – spółka z o.o. jest zobowiązana do przekazania podatku dochodowego na rachunek urzędu skarbowego do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany (art. 26 ust. 3 updop).
Operacje związane z wypłatą dywidendy
1. PK – na podstawie prawomocnej uchwały dokonano zarachowania dywidendy należnej wspólnikom:
Wn konto „Rozliczenie wyniku finansowego”,
Ma konto „Pozostałe rozrachunki”,
– w analityce „Rozrachunki z właścicielami”.
2. PK – dokonano zarachowania zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od właścicieli:
Wn konto „Pozostałe rozrachunki”,
Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne”.
3. WB – wypłacono dywidendę:
Wn konto „Pozostałe rozrachunki”,
Ma konto „Rachunek bieżący”.
4. WB – dokonano przelewu zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wspólników:
Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne”,
Ma konto „Rachunek bieżący”.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Na temat rozliczenia, ewidencji oraz podziału zysku można przeczytać również w „Monitorze Księgowego” nr 10/2006 na s. 43 – „Jak rozliczyć i zaewidencjonować podział zysku” oraz na s. 93 – „Jak wyliczyć zaliczkę na dywidendę w złotych i walucie obcej”.
Małgorzata Ciepielowska
specjalista w dziedzinie rachunkowości
• art. 17 ust. 1 i art. 26 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 42 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328