reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować udostępnienie wzoru umowy wraz z tłumaczeniem

Jak opodatkować udostępnienie wzoru umowy wraz z tłumaczeniem

Chciałabym użyczyć odpłatnie wzoru umowy wraz z jej tłumaczeniem na język angielski. Za tłumaczenie zapłaciłam osobie, która je dla mnie wykonała. Jak należy prawidłowo rozliczyć: czy wystawiam fakturę VAT i naliczam VAT 22% (jak od tłumaczenia), czy traktuję to jako umowę użyczenia i płacę tylko podatek dochodowy?

RADA
Stawka VAT obowiązująca w omawianym przypadku zależy od tego, czy jest Pani twórcą przedmiotowego wzoru umowy, czy też nie. Jeśli jest Pani twórcą, właściwa do opodatkowania będzie stawka 7%. Jeśli nie, odpowiednia będzie stawka 22%.

UZASADNIENIE
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że w powyższej sytuacji nie ma mowy o umowie użyczenia. Po pierwsze dlatego, że przedmiotem takiej umowy mogą być wyłącznie rzeczy. Po drugie dlatego, że istotą umowy użyczenia jest jej nieodpłatność (por. art. 710 Kodeksu cywilnego).
W konsekwencji udostępnienie przedmiotowego wzoru umowy, jako czynność odpłatna, z pewnością stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Czynność tę należy uznać za udzielenie licencji na korzystanie z utworu, jakim jest wspomniany wzór, a zatem za świadczenie usługi. Stawka podatku VAT, obowiązująca dla takiej usługi, zależy od tego, czy jest Pani twórcą przedmiotowego wzoru umowy, czy też nie.
I tak:
• jeśli jest Pani twórcą udostępnianego wzoru umowy, udzielenie licencji na korzystanie z niego (wraz z tłumaczeniem) opodatkowane będzie stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług,
• jeśli nie jest Pani twórcą udostępnianego wzoru umowy (udostępnia Pani odpłatnie wzór umowy, którego twórcą jest inna osoba), udzielenie licencji na korzystanie z niego (wraz z tłumaczeniem) opodatkowane jest stawką podstawową 22%.

• art. 710 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. 157, poz. 1316
• art. 41 ust. 1 oraz art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama