reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

W związku ze zmianą składki na FGŚP złożyłem w kwietniu korekty deklaracji ZUS. Kiedy skorygować zapis w pkpir? Czy składać korekty deklaracji PIT-5? Do chwili obecnej nie płaciłem zaliczek na podatek dochodowy za 2006 r., a deklaracje PIT-5 składałem od lutego.

RADA
Zapis w pkpir należy skorygować w tym miesiącu, w którym podatnik złożył deklaracje korygujące do ZUS, czyli w kwietniu. Suma kosztów wykazana za poprzednie miesiące nie uległa zmianie. Nie ma więc potrzeby korekty PIT-5. Identyczne rozwiązanie stosuje się, gdy jednostka prowadzi księgi rachunkowe (dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych).

UZASADNIENIE
Zmniejszenia kwoty składek na FGŚP za miesiące, w których je zawyżono, należy dokonać na bieżąco. Podstawą są złożone w kwietniu w ZUS deklaracje korygujące.
Wykazanie niewłaściwej kwoty składki na FGŚP nie było błędem podatnika. Zmiana stawki procentowej składki na FGŚP (z 0,15% podstawy wymiaru na 0,10%) została dokonana przez ustawę budżetową na rok 2006. Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw dopiero 2 marca 2006 r. (Dz.U. Nr 35, poz. 244). W związku z tym podatnik, składając deklaracje do ZUS za poprzednie miesiące, nie mógł znać stopy procentowej składki właściwej na 2006 r. Miał więc prawo do wykazania kwoty składek z uwzględnieniem stawki 0,15%.
WAŻNE!
Stawkę procentową składki na FGŚP z 0,15% podstawy wymiaru na 0,10% zmieniła ustawa budżetowa na rok 2006. Zmiana weszła w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2006 r.
Konieczność złożenia deklaracji korygujących do ZUS wynika z tego, że przepisy ustawy budżetowej weszły w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to, że podatnik (płatnik) powinien skorzystać z niższej składki na FGŚP od stycznia. Wobec tego na nowo należało obliczyć wartość tej składki i wykazać w złożonych korektach deklaracji.
Zapisu korygującego kwotę wykazanych składek należy dokonać na bieżąco, czyli w tym miesiącu, w którym podatnik złożył deklaracje korygujące do ZUS. Korekta kosztów w opisanym przypadku powinna więc zostać ujęta dopiero w kwietniu. Suma kosztów wykazana za poprzednie miesiące nie uległa zmianie. Bezprzedmiotowe jest więc korygowanie złożonych deklaracji PIT-5 (lub CIT-2).

• § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama