reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją albumów i różnych zestawów edukacyjnych. Tym samym jesteśmy podatnikiem VAT, ponieważ osiągane przychody kwalifikowane są jako działalność gospodarcza. Zamówiliśmy towary od dostawcy krajowego.

Zapłaciliśmy i otrzymaliśmy fakturę VAT 14 czerwca. Zamówiony towar dotarł 27 czerwca. Po rozpakowaniu okazało się, że zamówienie zawiera istotne braki. Czy należy odliczyć podatek z faktury w takiej kwocie jak na fakturze, czy też odjąć niedobory i zaewidencjonować według stanu faktycznego, a nie jak wynika z faktury?

Odpowiedź
Samodzielne korygowanie podatku jest nieprawidłowe. Doszłoby do rozbieżności w ewidencjach w porównaniu z posiadanymi dokumentami, co naraziłoby podatnika na przykre konsekwencje podczas ewentualnej kontroli.

Uzasadnienie
Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi. Może to uczynić w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym. Zatem macie Państwo możliwość rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 podatku wynikającego z faktury w takiej kwocie jak na fakturze. Natomiast kolejnym krokiem postępowania powinno być wystąpienie do sprzedawcy o sporządzenie przez niego faktury korygującej do pierwotnej.
Po otrzymaniu faktury korygującej będziecie Państwo mogli skorygować podatek naliczony wykazany pierwotnie w deklaracji za czerwiec, a wynikający z pierwszej faktury otrzymanej od sprzedawcy.

Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Magdalena Jabłecka

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama