reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych

Mam pytanie odnośnie do fakturowania usług transportowych. Mamy podpisaną umowę z kontrahentem polskim, w której widnieje zapis, że mamy ich obciążać za wykonywane usługi miesięcznie (jedna FV w miesiącu za usługi świadczone od 1 do ostatniego dnia miesiąca). Kiedy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy?

RADA
Obowiązek podatkowy powstaje w omawianym przypadku z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za usługi transportowe, wykonane w danym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od ostatniego dnia tego okresu rozliczeniowego (ostatniego dnia miesiąca).

UZASADNIENIE
Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług (por. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku usług transportowych, świadczonych jednorazowo, nie ulega wątpliwości, kiedy usługa zostaje wykonana. W przypadku regularnego świadczenia usług transportowych pojawia się pytanie, czy można uznać, iż usługę transportową uznaje się za wykonaną z upływem okresu rozliczeniowego, przyjętego przez strony (np. z końcem miesiąca).
Taka możliwość istnieje. Przez pojęcie wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (podobnie Witold Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
Warszawa 1997, str. 126).
Jeżeli umowa zawarta między stronami przewiduje świadczenie usług transportowych w ustalonym okresie rozliczeniowym, usługę transportową uznaje się za wykonaną z ostatnim dniem danego okresu rozliczeniowego (podobnie Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie w piśmie z 20 maja 2004 r., nr PP/443-20/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
Przyjęcie powyższego stanowiska oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje w omawianym przypadku z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za usługi transportowe, wykonane w danym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od ostatniego dnia tego okresu rozliczeniowego (ostatniego dnia miesiąca).

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama