reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kradzież środka trwałego

Kradzież środka trwałego

W naszej jednostce budżetowej było włamanie. Jak powinniśmy zaksięgować kradzież sprzętu komputerowego (środki trwałe) potwierdzonej protokołem policji i zwrot odszkodowania za skradziony sprzęt?


Moim zdaniem kradzież komputerów w wyniku włamania należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, ponieważ jest to zjawisko związane z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności, które można przewidzieć. Tym samym kradzież spowodowana włamaniem nie spełnia warunków kwalifikujących jako straty nadzwyczajne, a stwierdzony niedobór należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych.

Do pozostałych kosztów operacyjnych kwalifikuje się m.in. skutki finansowe nadużyć i kradzieży, w tym także połączonych z włamaniem, wypadków komunikacyjnych (np. samochodowych). Jednak odpowiedź zależy także od zapisów w polityce rachunkowości danej jednostki.

Ewidencja kradzieży powinna być następująca:
1. Dotychczasowe umorzenie
Wn 071 – „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”
Ma 011 – „Środki trwałe”
2. Wartość zmniejszenia aktywów jednostki, związanego z ryzykiem utraty lub zniszczenia, występującego podczas prowadzenia działalności (wartość niezamortyzowana):
Wn 760
– „Pozostałe przychody i koszty”
Ma 011 – „Środki trwałe”

W jednostkach budżetowych wpłaty z tytułu odszkodowania za utracone lub uszkodzone mienie zalicza się do dochodów własnych i mogą być przeznaczone na remont lub odtworzenie utraconego mienia. Jeśli nie macie Państwo dochodów własnych, to w tym momencie macie podstawy, aby kierownik podjął decyzję o utworzeniu rachunku dochodów własnych. Trzeba pamiętać, że nie można przeznaczyć dochodów na inny cel niż źródła ich pochodzenia.

Remont i odtworzenie straconego mienia, na pokrycie których otrzymano odszkodowanie lub wpłaty ubezpieczycieli, finansuje się z dochodów własnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 45, poz. 319)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

Krzysztof Bechcicki

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama