REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy skorygować podatek, jeśli nastąpiła zmiana przeznaczenia towaru

REKLAMA

Firma zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą opon samochodowych. Ma siedem samochodów, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Siedem kompletów opon zimowych, zakupionych z przeznaczeniem do sprzedaży, czyli jako towar handlowy, zostało przez nas zużytych do wymiany w naszych firmowych samochodach. Czy teraz powinniśmy skorygować podatek naliczony, który wcześniej został przez nas odliczony od całości zamówienia?

RADA

Nie muszą Państwo korygować podatku naliczonego. Z pytania wynika, że prowadzicie działalność gospodarczą opodatkowaną. Zakupione opony zostały zatem wykorzystane w związku z działalnością opodatkowaną. Inaczej by było, gdyby prowadzili Państwo również działalność zwolnioną. Wówczas należałoby dokonać częściowej korekty podatku.

UZASADNIENIE

Wszyscy podatnicy VAT czynni mają prawo do odliczania VAT naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi, nawet jeśli wcześniej towary zostały zakupione jako handlowe z przeznaczeniem na sprzedaż opodatkowaną VAT. Jeżeli zostały następnie wykorzystane przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ale również opodatkowanej - nie trzeba robić korekty.

Potwierdzeniem tej tezy jest treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Stanowi on o tym, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatek ten będzie równy sumie kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Tak też przedstawia się sytuacja w Państwa przypadku. Działalność handlowa w zakresie sprzedaży opon to działalność opodatkowana VAT, zatem samochody są przez was wykorzystywane podczas prowadzenia tejże działalności. Nie ma w takim razie konieczności korygowania deklaracji podatkowych, w których dokonaliście odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu opon zimowych z przeznaczeniem na sprzedaż.
 

WAŻNE!
Podatnik nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku naliczonego, jeśli po zmianie przeznaczenia towaru jest on w dalszym ciągu związany czy wykorzystywany na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej.

Inaczej by się sytuacja przedstawiała, gdyby działalność, podczas której będą wykorzystywane samochody, była zwolniona z VAT. W takiej sytuacji musieliby Państwo dokonać korekty. Przepisy ustawy o VAT zabraniają bowiem odliczania VAT naliczonego związanego z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT.

Potwierdzeniem takiego stanowiska jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów z 16 sierpnia 2006 r. nr 1438/443/206/83/AO. W uzasadnieniu czytamy: „Strona prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż hurtowa wyposażenia sanitarno-grzewczego dla budownictwa. W chwili obecnej Spółka buduje budynek mieszkalny z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem. W związku z trwającymi pracami wykończeniowymi budowanego budynku mieszkalnego Strona przekazuje wcześniej zakupione jako towar handlowy grzejniki na wyposażenie ww. budynku. Jednakże dokonując zakupu grzejników, Spółka dokonała w deklaracji VAT-7 obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ich nabycie. Strona ma wątpliwości, czy w związku z przekazaniem ww. grzejników na wyposażenie budynku mieszkalnego przeznaczonego na wynajem (sprzedaż zwolniona) ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego w poprzednich okresach. Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym przekazanie grzejników (zakupionych jako towary handlowe) na wyposażenie budynku mieszkalnego przeznaczonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na wynajem (sprzedaż zwolniona), od zakupu których Strona dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, traktując je jako towary handlowe do dalszej odsprzedaży (sprzedaż opodatkowana), rodzi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, gdyż zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłącznie w przypadku wykorzystywania zakupionych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych”.
 

Podstawa prawna:
- art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA