| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Reklamowanie sponsora a VAT

Reklamowanie sponsora a VAT

Klub sportowy otrzymał od sponsora środki pieniężne na działalność statutową. W zamian klub umieszcza na boisku planszę reklamującą sponsora. Czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych klub powinien naliczyć i odprowadzić podatek VAT?

Jeśli klub nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w podatku VAT, powinien naliczyć i odprowadzić VAT od czynności płatnego reklamowania firmy sponsora.
 
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W związku z tym, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja w ramach działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów, należy uznać, że reklamowanie sponsora w zamian za otrzymane środki na działalność statutową klubu jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak należy podkreślić, że klub sportowy może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży przekroczy w danym roku kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »