reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy można odliczyć VAT od przekazanych kontrahentom prezentów świątecznych

Aktualizacja: 19.12.2005

Zakupiłem towary, które zamierzamy przekazać naszym kontrahentom z okazji świąt. Towary mają różną wartość. Część z nich można zaliczyć do prezentów o małej wartości, np. kalendarze. Natomiast pozostałe mają znaczną wartość, przekraczającą 100 zł. Czy od ich zakupu przysługuje nam prawo do odliczenia VAT? Wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane VAT. »

Jak dokumentować operacje magazynowe

Aktualizacja: 19.12.2005

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy odbiera towar z magazynu: oryginał Wz czy kopię? Proszę o odpowiedź, jakie dokumenty powinny być w takich przypadkach wydane i kto powinien otrzymać oryginały, a kto kopie tych dokumentów? »

Miejsce opodatkowania usługi transportu

Aktualizacja: 19.12.2005

Firma otrzymała rachunek od niemieckiej firmy spedycyjnej za transport na terenie Niemiec. Usługa polegała na transporcie towarów na terenie Niemiec w związku z remontem zakupionej w Niemczech maszyny budowlanej. Czy w związku z powyższym ciąży na spółce obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów? »

Czy samochód wykorzystywany przez podatnika VAT jest towarem używanym na podstawie przebiegu pojazdu

Aktualizacja: 15.12.2005

Czy używanie samochodu osobowego można uznać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu za używanie samochodu na potrzeby firmy, uprawniające do zastosowania stawki zwolnionej przy jego sprzedaży (użytkowanie ponad 6 miesięcy)? »

Moment ujęcia w księdze faktury za media

Aktualizacja: 15.12.2005

Prowadzę działalność gospodarczą w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Moje pytanie dotyczy faktur za telefon, energię elektryczną i gaz. Faktury te otrzymuję pod koniec miesiąca, np. 25 grudnia, a termin ich płatności przypada w następnym miesiącu, np. 5 stycznia. W którym miesiącu mogę ująć te kwoty w kosztach uzyskania przychodu. Czy będzie to miesiąc otrzymania faktury, czy miesiąc zapłaty? »

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej transport próbek

Aktualizacja: 15.12.2005

W październiku 2005 r. wysłaliśmy próbkę towaru kontrahentowi z Austrii. Otrzymaliśmy fakturę za transport z 22% VAT. Czy możemy odliczyć VAT z faktury za transport, jeżeli dokonujemy tylko sprzedaży opodatkowanej w przypadku, gdy dostawa próbek jest zwolniona z VAT? »

Czy wydatki na "odrolnienie" gruntu powiększają jego wartość początkową

Aktualizacja: 14.12.2005

Kupiłam od gminy działkę budowlaną, na której został wzniesiony pawilon handlowy. Poza kwotą należności za grunt i opłat muszę wnosić dodatkowo opłatę za wyłączenie gruntu z użytków rolnych, czyli tzw. odrolnienie. Czy wydatek poniesiony na odrolnienie gruntu zwiększa wartość początkową tego gruntu, czy też może zostać zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? »

Czy można odliczyć VAT od kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom

Aktualizacja: 14.12.2005

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy, które następnie roześlemy naszym kontrahentom? Jesteśmy zakładem produkcyjnym i czynnym podatnikiem VAT. »

W którym momencie zaliczyć w koszty odpis aktualizacyjny

Aktualizacja: 14.12.2005

W 2004 r. spółka z o.o. dokonała odpisu aktualizacyjnego na należność wątpliwą. Odpis ten w 2004 r. nie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W styczniu 2005 r. spółka otrzymała postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. W marcu 2005 r. spółka skierowała do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Czy w tej sytuacji spółka może zwiększyć koszty uzyskania przychodu roku 2005 o kwotę odpisu aktualizującego dokonanego w roku 2004? »

Czy po zakończeniu kontroli podatkowej można złożyć korektę deklaracji VAT-7

Aktualizacja: 13.12.2005

Jeżeli kontrola podatkowa nie wykryła żadnych nieprawidłowości, to czy można złożyć korektę deklaracji VAT-7? Czy istnieje taka możliwość w okresie między zakończeniem kontroli podatkowej, która wykryła błąd w rejestrach VAT, a wszczęciem postępowania podatkowego? »

Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Aktualizacja: 13.12.2005

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, i jestem podatnikiem VAT. W jakim miesiącu należało zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży towarów na eksport, jeśli wyroby wydano i wystawiono fakturę w listopadzie, zaś potwierdzony przez graniczny urząd celny eksport nastąpił w grudniu? »

Jak rozliczyć w pkpir zakup towaru za walutę kupioną w kantorze

Aktualizacja: 13.12.2005

Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się na podstawie księgi przychodów i rozchodów powinna udokumentować zakup obcej waluty (euro), w której dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? »

Kiedy można anulować fakturę VAT

Aktualizacja: 19.12.2005

Firma wystawiła fakturę kontrahentowi bezpodstawnie, gdyż nie dokonano jeszcze protokołu odbioru prac. Odbiorca nie przyjął tej faktury, więc musieliśmy wystawić na całość fakturę korygującą, której odbiorca również nie chciał zaakceptować. Nie mam w rezultacie ani podpisu, ani żadnego dokumentu potwierdzającego nadanie faktury korygującej (pracownik woził te faktury osobiście). Na jakiej podstawie mogę obniżyć VAT należny od faktury korygującej? »

Jak określić limit utraty prawa do zwolnienia na 2006 r.

Aktualizacja: 13.12.2005

Firma zajmuje się pośrednictwem finansowym na rzecz banku (usługi zwolnione z VAT). Jednocześnie prowadzi punkt Lotto, który z takiego zwolnienia nie korzysta. Przychody z prowizji Totolotka rzadko przekraczają 2300 zł na miesiąc. Czy taka firma musi zarejestrować się jako podatnik VAT na 2006 r. »

Koszt sprzedaży towarów i środków trwałych wniesionych aportem

Aktualizacja: 13.12.2005

Osoba fizyczna wniosła do spółki aport w postaci środka trwałego (samochodu ciężarowego) o wartości 100 000 zł oraz towarów o wartości 20 000 zł. Wnoszący ten aport wspólnik objął udziały w wysokości 30 000 zł. Pozostała kwota została przekazana na kapitał zapasowy. Jak ustalić koszt sprzedaży tych towarów oraz jak określić koszt w przypadku ewentualnej sprzedaży środka trwałego wniesionego aportem? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama