reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie sprzedaży akcji

Opodatkowanie sprzedaży akcji

Zamierzam kupić akcje spółki akcyjnej. Czynności tej chciałbym dokonać przez dom maklerski. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy od umowy kupna (a także sprzedaży) akcji trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Od sprzedaży praw majątkowych innych niż prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym podatek wynosi 1 proc. Oznacza to, że taka jest stawka podatku od umów sprzedaży akcji.
Od podatku zwalnia się jednak m.in. sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.
Jeżeli zatem transakcja kupna (sprzedaży) akcji będzie dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego, będzie ona zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz art. 9 ust. 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama