reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nadwyżki i niedobory podlegają opodatkowaniu

Czy nadwyżki i niedobory podlegają opodatkowaniu

Przeprowadziliśmy w naszej firmie spis z natury. W jaki sposób mamy rozliczyć się z tego spisu w zakresie VAT z urzędem skarbowym? Co ze stwierdzonymi nadwyżkami i niedoborami?

Jan Kowalski jest zobowiązany do przedstawienia w urzędzie skarbowym wyników spisu z natury do 10 stycznia 2005 r. Obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego spisu powstał 3 stycznia. W związku z tym będzie zobowiązany złożyć deklarację VAT-7 za styczeń 2005 r., w której wykaże zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony z poprzednich okresów rozliczeniowych. W tym przypadku wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w wysokości 874 zł, którą wykaże do zwrotu.
Niedobory stwierdzone w trakcie spisu z natury nie podlegają opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu podlegają bowiem tylko nadwyżki towarów, a nie ich braki. Podatnik nie jest również zobowiązany do dokonania korekty odliczonego podatku z tytułu zakupu towarów, które uległy zaginięciu lub zniszczeniu. Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy między innymi w piśmie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z 13 sierpnia 2004 r. (nr PP/443-159/2004), w którym stwierdzono, że jeśli w momencie nabycia skradzionych później towarów podatnik spełnił warunki do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, tzn. nabył towary w celu dokonania czynności opodatkowanych, to późniejsza utrata warunku odliczenia poprzez kradzież towaru, nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego.
Niedobory nie podlegają opodatkowaniu VAT, ponieważ obowiązek taki odnosi się tylko do nadwyżki towarów na dzień likwidacji działalności lub rozwiązania spółki.
Ponadto ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza powstałych niedoborów z kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że możemy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (stanowisko takie potwierdza m.in. pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 13 listopada 2004 r., nr SD-K415/116/30), a tym samym przysługuje nam prawo do odliczenia VAT.
Powstałe nadwyżki towarów podatnik powinien ująć w spisie z natury i rozliczyć VAT z tego tytułu. Ale tylko pod warunkiem, że podatnik był zobowiązany do sporządzenia spisu z natury i rozliczenia od niego VAT, a od pozostałych towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli podatnikowi prawo do odliczenia nie przysługiwało, nie będzie ich opodatkowywał.
Joanna Dmowska
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54 poz. 535


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama