reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Ustalenie kosztów przy zbyciu ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej

Aktualizacja: 03.10.2005

Czy w przypadku odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć także opodatkowany zysk występującego wspólnika pozostawiony w spółce? »

Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jeśli podatnikowi odmówiono dalszego opodatkowania w formie karty podatkowej

Aktualizacja: 29.09.2005

Odmówiono mi opodatkowania w formie karty podatkowej (zgłoszenie złożone po terminie) i mam obowiązek założenia i prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jak ująć dotychczas prowadzoną działalność (od 20 kwietnia 2005 r.)? Jakich zapisów dokonać w związku z poniesionymi wcześniej wydatkami, np. na wyposażenie, czynsz za lokal itp., jak wyliczyć i zapisać dotychczasowy przychód? »

Sprzedaż wierzytelności poniżej jej wartości

Aktualizacja: 29.09.2005

Prowadzę przedsiębiorstwo budowlane i mam trudności z odzyskaniem należności od kontrahentów. Zamierzam odsprzedać je podmiotowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami i windykacją. Oferuje mi on zapłatę w wysokości od 40 do 85 proc. wartości tych wierzytelności. Czy otrzymane kwoty należy opodatkować podatkiem dochodowym? Jak potraktować różnicę między wartością wierzytelności a uzyskaną ceną? »

Czy od zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy zapłacić opłatę skarbową

Aktualizacja: 29.09.2005

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. W celu zarejestrowania tego samochodu muszę uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Czy z jego uzyskaniem wiążą się jakieś opłaty? »

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Aktualizacja: 30.09.2005

Zakupione z ZFŚS bilety do kina przekazano pracownikom za częściową odpłatnością 35%. Jeżeli przekazanie będzie zwolnione z VAT, to w jakiej wartości (netto czy brutto) wykazać je w deklaracji VAT-7? »

Czy użytkownik nieruchomości jest podatnikiem podatków lokalnych

Aktualizacja: 28.09.2005

W związku z ustanowieniem użytkowania zostałem uprawniony do korzystania z nieruchomości (w tym gruntów, które są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne oraz grunty leśne). Na kim spoczywa obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego - na mnie jako użytkowniku, czy też na właścicielu nieruchomości? »

Po jakim kursie księgować przewalutowania

Aktualizacja: 30.09.2005

Zajmujemy się handlem zagranicznym, w związku z tym posiadamy konta walutowe. Zdarza się, że dokonujemy przewalutowań, np. z EUR na USD, czy z USD na GBP. Przykład: dokonujemy przewalutowania 16 600 EUR na 21 000 USD. Czy obie kwoty powinniśmy zaksięgować po kursach zakupu banku, z którego usług korzystamy z dnia przewalutowania, a rzeczywisty zysk lub stratę zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych? »

Okres amortyzacji dla potrzeb bilansowych a przepisy podatkowe

Aktualizacja: 28.09.2005

W jaki sposób wyznaczać długość okresu amortyzacji dla potrzeb bilansowych, nie sugerując się stawkami narzuconymi przez przepisy podatkowe? »

Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Aktualizacja: 27.09.2005

Jesteśmy zakładem budżetowym, który wykonuje usługi na rzecz urzędu miasta i gminy. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT. Czy powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 jako zwolniona? »

Jak rozliczyć podatek przy sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 27.09.2005

W 2003 r. sprzedałem dom za 265 000 zł. W urzędzie skarbowym zadeklarowałem, iż na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczę kwotę 200 000 zł, a od 65 000 zł zapłaciłem 10% podatek. Z zadeklarowanej kwoty na potrzeby mieszkaniowe wydatkowałem 187 000 zł i to w pełni zaspokoiło moje obecne potrzeby mieszkaniowe. Czy pozostałą kwotę, czyli 13 000 zł, muszę i do kiedy rozliczyć oraz zaewentualnie jakie wydatki mogą być odliczone z tego tytułu? »

Rozliczenie kosztów działalności wydobywczej prowadzonej przez stowarzyszenie

Aktualizacja: 27.09.2005

Jak ustalić koszt sprzedaży żwiru i piasku pozyskiwanych z naturalnych złóż? Stowarzyszenie - przedsiębiorca prowadzi tę działalność, posiadając wymagane koncesje, a tereny eksploatacyjne są jego własnością. »

Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Aktualizacja: 26.09.2005

Jak praktycznie powinna rozliczać VAT od umów zleceń osoba fizyczna, podlegająca temu podatkowi. Czy musi się rejestrować, wystawiać faktury i składać VAT-7? Czy można rozliczać się w inny sposób - np. VAT odprowadza zleceniodawca fakturą wewnętrzną? »

Jakie elementy wchodzą w skład audytu inwentaryzacji

Aktualizacja: 26.09.2005

W naszej firmie, zgodnie z ustawą o rachunkowości, planujemy pod koniec roku przeprowadzić inwentaryzację. Po jej zakończeniu chcielibyśmy zlecić wykonanie audytu inwentaryzacji. Proszę o przybliżenie jakie elementy wchodzą w skład audytu inwentaryzacji? »

Nieodpłatne udostępnienie lokalu dla stowarzyszenia a podatek dochodowy

Aktualizacja: 26.09.2005

Prezes stowarzyszenia jest zarazem prezesem spółki z o.o. wspierającej działalność stowarzyszenia. W związku z tym, że stowarzyszenie "fizycznie" nie ma jeszcze własnej siedziby, na okres sierpnia został udostępniony stowarzyszeniu lokal w siedzibie spółki. Jakie w związku z tym wystąpią skutki podatkowe zarówno w stowarzyszeniu, jak i w spółce? »

Czy podatnik może odliczyć VAT przy nabyciu działki budowlanej od gminy

Aktualizacja: 26.09.2005

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji i wynajmu nieruchomości. Zamierzam nabyć od gminy działkę budowlaną, do której ceny gmina dolicza podatek VAT. Czy mogę odliczyć VAT od nabytej działki? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama