reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki bankowe na rachunku bankowym ZFRON zwiększają ten fundusz

Czy odsetki bankowe na rachunku bankowym ZFRON zwiększają ten fundusz

Według przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 1 lutego 2004 r. środki Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) powinny być przechowywane na specjalnym rachunku bankowym. Czy odsetki bankowe otrzymane od środków zgromadzonych na rachunku ZFRON powiększają fundusz ZFRON analogicznie jak odsetki od środków na rachunku bankowym zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, czy też stanowią przychód finansowy firmy? Jak zaksięgować te operacje?

Odsetki bankowe otrzymane od środków zgromadzonych na rachunku ZFRON powiększają fundusz ZFRON po opodatkowaniu, w części netto. Ewidencja – w uzasadnieniu.
Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest zwiększany między innymi o odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu ZFRON. Istnieje tu analogia pomiędzy odpisami i zwiększeniami funduszu ZFRON i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
W przypadku tego drugiego funduszu należy mieć jednak na uwadze, że odsetki te zostały zwolnione z podatku dochodowego w art. 16 ust. 1 pkt 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast odsetki funduszu ZFRON nie zostały wymienione jako zwolnione w tej ustawie. Powiększą więc fundusz ZFRON po uprzednim opodatkowaniu, czyli w części odpowiadającej kwocie netto. Część odpowiadająca kwocie wyliczonego podatku zostanie zaliczona jako przychody finansowe.
Ewidencja będzie się przedstawiać następująco:
• Wpłata odsetek przez bank na rachunek funduszu ZFRON w kwocie 1000 zł:
Wn konto 135 „Rachunek bankowy funduszu ZFRON” 1000 zł
• Podatek wyliczony od odsetek (1000 zł × 19% = 190 zł):
Ma konto 750 „Przychody finansowe” 190 zł
• Kwota odsetek powiększająca fundusz ZFRON:
Ma konto 837 „Fundusz ZFRON” 810 zł
WAŻNE!
Naliczając podatek dochodowy od osób prawnych, należy przychody bilansowe powiększyć o kwotę netto odsetek. Do prawidłowego naliczenia podatku CIT można posługiwać się ewidencją pozabilansową korekt przychodów, kosztów, zwolnień, odliczeń itp.
•  art. 16 ust. 1 pkt 58, art. 17 ust. 1 pkt 9b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
•  ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407
Ewa Szczepankiewicz
praktyk, główny księgowy w spółce z o.o.


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama