| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Czy limit roczny 10 000 euro dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą obejmuje tylko wartość sprzedaży związaną z umową-zlecenia lub o dzieło, czy także wartość sprzedaży, na którą wystawiane są faktury?

Zakładam, że podstawą do zadanego pytania jest stan faktyczny, w ramach którego osoba fizyczna wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą i z tego tytułu jest podatnikiem VAT, ale jednocześnie wykonuje czynności na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia poza zakresem prowadzonej działalności. Na przykład dana osoba prowadzi działalność produkcyjną objętą VAT, a jednocześnie prowadzi wykłady na uczelni jako czynności wykonywane osobiście nieobjęte VAT. Przy takim założeniu limit 10 000 euro, którego przekroczenie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, dotyczy wyłącznie czynności, w ramach których dana osoba jest podatnikiem, czyli wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą zgodnie z definicją przewidzianą w ustawie o VAT.
Do tej działalności nie zalicza się czynności wykonywanych osobiście wymienionych w art. 13 pkt 2–8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (także umowy o dzieło i zlecenia). Warunkiem jest, aby osoby z tytułu wykonania tych czynności były związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. A zatem umowy o dzieło oraz zlecenia spełniające te warunki nie będą uwzględnione w limicie 10 000 euro.
Jeżeli jednak dane osoby wykonują umowy-zlecenia lub o dzieło w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej wraz z innymi czynnościami, to limit 10 000 euro będzie dotyczył wszystkich przychodów uzyskiwanych przez daną osobę, łącznie z przychodami z umów o dzieło i zlecenia.
Grzegorz Gałacki
radca prawny kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
art. 15 oraz art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »