| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Moja firma chciałaby kupić usługę reklamową od podmiotu z Danii, który jednak dla celów podatku od towarów i usług jest zarejestrowany w Polsce. Kto powinien rozliczyć VAT od tej transakcji: duński usługodawca czy moja firma jako usługobiorca?

W przypadku gdy określone usługi (m.in. usługi reklamowe, sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji, usługi prawnicze, usługi rachunkowo-księgowe, usługi wynajmu, dzierżawy, usługi telekomunikacyjne itd.) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, wtedy miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania.
Jeżeli zatem kontrahent z Danii (nawet jeśli jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce) wykona w Polsce usługę reklamową na rzecz Pana firmy, usługa ta będzie wykonana w kraju innym (w Polsce) niż kraj świadczącego usługę (Dania). Oznacza to, że miejscem świadczenia będzie, zgodnie z przepisami o VAT, Polska jako miejsce, gdzie nabywca usługi reklamowej, a więc Pana firma, ma siedzibę. Przepisy ustawy o VAT stanowią, że w takim przypadku podatnikiem zawsze jest usługobiorca.
Reasumując, w opisanej przez Pana sytuacji, podatek od towarów i usług powinien być rozliczany przez usługobiorcę, czyli przez Pana firmę.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 17 ust. 2 oraz art. 27 ust. 3 pkt 3 i ust. 4 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »