| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek od nieruchomości stanowi koszt

Czy podatek od nieruchomości stanowi koszt

Spółka zakupiła nieruchomość - budynek, który nie został przekazany do użytkowania (zły stan techniczny, brak środków na remont). Czy zapłacony podatek od nieruchomości można uznać za koszt uzyskania przychodu?

Nie ma przeszkód prawnych do zaliczenia podatku od nieruchomości wykorzystywanej dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w ciężar kosztów uzyskania przychodu, jeżeli został przez podatnika zapłacony. Także jeżeli budynek zostanie dopiero oddany do użytkowania, zapłacony podatek od nieruchomości będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.
Podatnicy mają możliwość odliczenia dla celów ustalenia dochodu podatkowego (straty) wszelkich kosztów poza wymienionymi w przepisach art. 16 ust. 1 ustawy, pod warunkiem jednak, iż wykażą i udokumentują ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i że ich poniesienie mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
W przypadku Czytelnika mamy do czynienia z sytuacją, w której podatnik nabył nieruchomość mogącą, jak rozumiem, stać się źródłem przychodu, ale z powodu braku środków nieruchomość nie jest użytkowana i nie przynosi przychodu. Jednak sam fakt braku przychodu nie oznacza niemożliwości zaliczenia wydatków na ten podatek do kosztów podatkowych. Jak wcześniej stwierdzono, wystarczy wykazanie, że poniesienie wydatku mogłoby mieć wpływ na wielkość przychodu.
W Państwa sytuacji poniesienie wydatku na podatek od nieruchomości jest związane z utrzymaniem źródła przychodu i jako takie stanowią koszty uzyskania przychodu.
• art. 15 i 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Sławomir Biliński
prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK