reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment powstania przychodu przy dostawie energii cieplnej

Moment powstania przychodu przy dostawie energii cieplnej

Faktura z tytułu dostawy energii cieplnej za grudzień 2004 r. została zapłacona 25 grudnia 2004 r. Czy będzie ona przychodem podatkowym roku 2004 czy 2005, jeżeli termin płatności na fakturze został określony na 15 stycznia 2005 r.?

W przypadku dostawy między innymi energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin ten nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Firma, która uzyskuje przychód z tytułu dostawy energii cieplnej, przy ustalaniu daty powstania tego przychodu powinna kierować się tym przepisem.
Przepis art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przepisem szczególnym, który wyłącza w stosunku do usług dostawy energii cieplnej stosowanie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przychodem są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Przy sprzedaży energii cieplnej czy innych mediów oraz usług wymienionych w art. 12 ust. 3d spółka wykazuje przychód w terminie płatności wskazanym w fakturze, jeżeli termin taki jest określony. W przedstawionym przypadku spółka wykaże przychód w dacie 15 stycznia 2005 r., mimo że należność za fakturę wpłynęła już w grudniu 2004 r.
Edward Żurański
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 3d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama