reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wynagrodzenie i składki małżonka, wspólnika spółki cywilnej, są kosztem

Czy wynagrodzenie i składki małżonka, wspólnika spółki cywilnej, są kosztem

Czy wynagrodzenie i składki ZUS żony wspólnika spółki cywilnej są kosztem uzyskania przychodu dla innych wspólników? Jeśli tak, to w jakiej proporcji?

Nie. Zarówno wynagrodzenie, jak i składki ZUS małżonka wspólnika spółki cywilnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu dla innych wspólników. Wydatki te bowiem wprost wyłączono z kosztów uzyskania przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niestety, wynagrodzenia wypłaconego małżonkowi wspólnika spółki cywilnej nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nie tylko u tego wspólnika, ale również i pozostałych wspólników spółki. Zakaz taki wynika z brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten bowiem wyłącza wprost z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
W spółce cywilnej zawarcie przez współmałżonka wspólnika spółki cywilnej umowy o pracę z tą spółką skutkuje uzyskaniem statusu pracownika (a nie osoby współpracującej, jak to ma miejsce w przypadku osoby prowadzącej jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą). Dlatego również opłacone z tego tytułu składki ZUS nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do pozostałych wspólników – ze względu na wyżej wymienione wyłączenie.
Jednocześnie należy zauważyć, że z uwagi na status pracownika, a nie osoby współpracującej, nie będzie też możliwe odliczenie opłaconych składek od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
• art. 23 ust. 1 pkt 10, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama