| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wynagrodzenie i składki małżonka, wspólnika spółki cywilnej, są kosztem

Czy wynagrodzenie i składki małżonka, wspólnika spółki cywilnej, są kosztem

Czy wynagrodzenie i składki ZUS żony wspólnika spółki cywilnej są kosztem uzyskania przychodu dla innych wspólników? Jeśli tak, to w jakiej proporcji?

Nie. Zarówno wynagrodzenie, jak i składki ZUS małżonka wspólnika spółki cywilnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu dla innych wspólników. Wydatki te bowiem wprost wyłączono z kosztów uzyskania przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niestety, wynagrodzenia wypłaconego małżonkowi wspólnika spółki cywilnej nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nie tylko u tego wspólnika, ale również i pozostałych wspólników spółki. Zakaz taki wynika z brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten bowiem wyłącza wprost z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
W spółce cywilnej zawarcie przez współmałżonka wspólnika spółki cywilnej umowy o pracę z tą spółką skutkuje uzyskaniem statusu pracownika (a nie osoby współpracującej, jak to ma miejsce w przypadku osoby prowadzącej jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą). Dlatego również opłacone z tego tytułu składki ZUS nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do pozostałych wspólników – ze względu na wyżej wymienione wyłączenie.
Jednocześnie należy zauważyć, że z uwagi na status pracownika, a nie osoby współpracującej, nie będzie też możliwe odliczenie opłaconych składek od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
• art. 23 ust. 1 pkt 10, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK