reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wspólne rozliczenie z małżonkiem i opodatkowanie kartą podatkową

Wspólne rozliczenie z małżonkiem i opodatkowanie kartą podatkową

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową oraz jestem zatrudniona na umowę o pracę (pełny etat). Mój mąż nie pracuje. Czy możemy złożyć wspólne zeznanie podatkowe za rok 2004, wykazując moje dochody z umowy o pracę w PIT rozliczającym wspólnie małżonków? Nadmieniam, że już złożyłam PIT-16A z działalności opodatkowanej kartą podatkową, a dochody z umowy o pracę chciałabym rozliczyć wspólnie z mężem.

Nie. Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie będzie możliwe. Jest ono wykluczone, gdyż opodatkowanie w formie karty podatkowej oznacza podleganie przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie ma przy tym znaczenia osiągnięcie dochodów dodatkowo z innego źródła. Wyłączenie to dotyczy wszystkich dochodów osiągniętych przez podatnika, niezależnie od ich źródła.
Niestety, wspólne rozliczenie z mężem nie będzie możliwe. Wyklucza to wprost art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie mogą skorzystać nie tylko osoby korzystające z liniowej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, ale także te prowadzące działalność gospodarczą, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Karta podatkowa jest jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania regulowaną przepisami tej ustawy. Dlatego też mają do Pani zastosowanie jej przepisy, a to uniemożliwia skorzystanie ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Nie ma tutaj znaczenia osiągnięcie dodatkowo dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Wyłączenie to, w omawianej sytuacji, dotyczy wszystkich dochodów osiąganych przez podatnika (niezależnie od źródła).
• art. 6 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama