| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umorzeniu postępowania egzekucyjnego, a koszty podatkowe

Umorzeniu postępowania egzekucyjnego, a koszty podatkowe

Czy umorzone przez komornika należności od naszego odbiorcy zaksięgowane na koncie 761 stanowią koszt uzyskania przychodu?

Możliwość zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów istnieje pod warunkiem, że z posiadanego przez Państwa postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wynika, iż przyczyną umorzenia jest brak majątku dłużnika.
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) updop).
Z treści pytania wynika, że pierwszy z warunków jest spełniony. Świadczy o tym zaksięgowanie należności na koncie 761, a więc jako pozostałe przychody operacyjne.
Jeśli chodzi o spełnienie drugiej przesłanki, to wskazać należy, że jednym z rodzajów udokumentowania nieściągalności jest posiadanie postanowienia o nieściągalności wydanego przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, a więc przez komornika (por. art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy). Co prawda piszą Państwo o umorzeniu należności przez komornika, lecz wydaje się, że chodzi o umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika (przesłanki umorzenia postępowania określają przepisy art. 824 i 825 Kodeksu postępowania cywilnego).
Mając to na uwadze, przytoczyć należy fragment pisma Ministerstwa Finansów z 30 listopada 1995 r., nr PO 4/AS-722-837/95 (publ. Biuletyn Skarbowy 1996/4/20), w którym czytamy, że podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej nie może być postanowienie o umorzeniu postępowania, jak i inne postanowienia organów egzekucyjnych, z treści których nie wynika jednoznacznie, iż podstawą nieściągalności wierzytelności był brak majątku dłużnika.
A więc z punktu widzenia zaliczenia przedmiotowej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów istotne jest, aby z treści posiadanego przez Państwa postanowienia wyraźnie wynikał brak majątku dłużnika, z którego może być egzekwowana wierzytelność. Tylko takie postanowienie dokumentuje bowiem nieściągalność wierzytelności.
•  art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) oraz art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
•  art. 824 i 825 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 236, poz. 2356
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »