| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).


Sylwia Migdał zwraca uwagę na fakt, że mimo iż nominalnie stawka CIT na Litwie jest niższa niż w Polsce, to na Litwie występują dodatkowe obciążenia związane z koniecznością płacenia tzw. tymczasowego podatku społecznego. W 2006 roku wynosi on 4 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu, w 2007 roku będzie wynosił 3 proc. Podstawa opodatkowania tymczasowym podatkiem społecznym jest taka sama jak podstawa opodatkowania CIT.


Określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty litewskie podmiotom zagranicznym podlegają podatkowi u źródła. Podstawowe stawki wynoszą: 


- 10 proc. – należności licencyjne, odsetki, należność za know-how, wynagrodzenie z tytułu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na Litwie, 


- 15 proc. – dywidendy. Dywidenda wypłacana przez litewską spółkę nie podlega podatkowi u źródła, jeśli otrzymującym dywidendę jest spółka (niemająca siedziby w raju podatkowym) posiadająca co najmniej 10 proc. udziałów przez okres co najmniej 12 miesięcy.


Jednocześnie dodaje, że w przypadku płatności litewskiego podmiotu na rzecz polskiego rezydenta dywidend pobrany u źródła podatek nie może przekraczać 5 proc. – jeśli polski podmiot ma co najmniej 25 proc. udziałów w czeskiej spółce lub 15 proc. w pozostałych przypadkach. Ze względu na fakt, że podstawowa stawka podatku od dywidend wynosi 15 proc. oraz na opisywane zwolnienie dywidend z CIT, postanowienia umowy znajdą faktyczne zastosowanie jedynie w przypadku posiadania co najmniej 25 proc. udziałów przez okres nieprzekraczający roku (obniżenie stawki podatku u źródła z 15 proc. do 5 proc.).WAŻNE


Podstawowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Dodatkowo trzeba zapłacić 4-proc. podatek społeczny.Stawka podatku u źródła od odsetek oraz należności licencyjnych wynikająca z umowy jest równa stawce wynikającej z lokalnych przepisów (wynosi 10 proc.).


Postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich zaczną w pełni obowiązywać na Litwie od 2011 roku.


Dochód do opodatkowania

Na Litwie podstawę opodatkowania CIT stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Jak wyjaśnia Sylwia Migdał z Ernst & Young, do przychodów podatkowych nie zalicza się jednak dywidend, odszkodowań uzyskanych od litewskich ubezpieczycieli do wysokości nieprzekraczającej wartości poniesionej szkody, otrzymanych opłat karnych. Przy spełnieniu pewnych warunków nie stanowi również przychodu podatkowego wynik z aktualizacji wyceny środków trwałych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »