REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

REKLAMA

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).
Sylwia Migdał, doradca podatkowy Ernst & Young, wyjaśnia, że określenie zakład obejmuje w szczególności filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z polsko-litewską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa) prace budowlane, montażowe lub instalacyjne albo działalność nadzorcza lub doradcza z nimi związana stanowi zakład, gdy trwają dłużej niż dziewięć miesięcy.
– Zasady opodatkowania działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu są co do zasady takie same jak zasady opodatkowania spółki litewskiej. W przypadku zakładu przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu na Litwie można jednak uwzględnić ponoszone przez centralę koszty administracyjne i koszty zarządu związane z dochodem generowanym przez zakład – dodaje Sylwia Migdał.

WAŻNE
Pobrany na Litwie podatek u źródła od wypłacanych dywidend, należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od otrzymanego z Litwy dochodu.

Obowiązki rejestracyjne

Przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się w miejscowym urzędzie skarbowym jako podatnik i płatnik składek ubezpieczeniowych oraz uzyskać stosowne numery identyfikacyjne w ciągu 5 dni od daty rejestracji w rejestrze przedsiębiorstw (zakłady zagranicznych przedsiębiorstw – w ciągu 5 dni od rozpoczęcia działalności na Litwie). Każda zmiana danych powinna być zgłoszona do rejestru w ciągu 5 dni od dokonania zmiany.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu litewskiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Litwie zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

Wysokość podatku

Standardowa stawka CIT na Litwie wynosi 15 proc. Małe przedsiębiorstwa o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 500 000 litów litewskich (LTL) stanowiących równowartość 144 810 euro i średnim zatrudnieniu w roku poniżej 10 osób stosują obniżoną 13-proc. stawkę CIT. Ponadto spółki zatrudniające poniżej 10 osób i rocznym dochodzie nieprzekraczającym 1 000 000 LTL (równowartość 289 620 euro) mogą stosować 0-proc. stawkę podatku dla kwoty 25 000 LTL (ok. 7240 euro) i 15 proc. dla pozostałej części dochodu.
Sylwia Migdał zwraca uwagę na fakt, że mimo iż nominalnie stawka CIT na Litwie jest niższa niż w Polsce, to na Litwie występują dodatkowe obciążenia związane z koniecznością płacenia tzw. tymczasowego podatku społecznego. W 2006 roku wynosi on 4 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu, w 2007 roku będzie wynosił 3 proc. Podstawa opodatkowania tymczasowym podatkiem społecznym jest taka sama jak podstawa opodatkowania CIT.
Określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty litewskie podmiotom zagranicznym podlegają podatkowi u źródła. Podstawowe stawki wynoszą: 
- 10 proc. – należności licencyjne, odsetki, należność za know-how, wynagrodzenie z tytułu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na Litwie, 
- 15 proc. – dywidendy. Dywidenda wypłacana przez litewską spółkę nie podlega podatkowi u źródła, jeśli otrzymującym dywidendę jest spółka (niemająca siedziby w raju podatkowym) posiadająca co najmniej 10 proc. udziałów przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Jednocześnie dodaje, że w przypadku płatności litewskiego podmiotu na rzecz polskiego rezydenta dywidend pobrany u źródła podatek nie może przekraczać 5 proc. – jeśli polski podmiot ma co najmniej 25 proc. udziałów w czeskiej spółce lub 15 proc. w pozostałych przypadkach. Ze względu na fakt, że podstawowa stawka podatku od dywidend wynosi 15 proc. oraz na opisywane zwolnienie dywidend z CIT, postanowienia umowy znajdą faktyczne zastosowanie jedynie w przypadku posiadania co najmniej 25 proc. udziałów przez okres nieprzekraczający roku (obniżenie stawki podatku u źródła z 15 proc. do 5 proc.).

WAŻNE
Podstawowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Dodatkowo trzeba zapłacić 4-proc. podatek społeczny.

Stawka podatku u źródła od odsetek oraz należności licencyjnych wynikająca z umowy jest równa stawce wynikającej z lokalnych przepisów (wynosi 10 proc.).
Postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich zaczną w pełni obowiązywać na Litwie od 2011 roku.
Dochód do opodatkowania

Na Litwie podstawę opodatkowania CIT stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Jak wyjaśnia Sylwia Migdał z Ernst & Young, do przychodów podatkowych nie zalicza się jednak dywidend, odszkodowań uzyskanych od litewskich ubezpieczycieli do wysokości nieprzekraczającej wartości poniesionej szkody, otrzymanych opłat karnych. Przy spełnieniu pewnych warunków nie stanowi również przychodu podatkowego wynik z aktualizacji wyceny środków trwałych.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie dochód ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania w Polsce.

Z kosztów podatkowych należy wyłączyć natomiast m.in. odsetki i ujemne różnice kursowe od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane w części, w jakiej pożyczka przekracza czterokrotność kapitałów spółki, koszty poniesione na rzecz podmiotów z rajów podatkowych, chyba że podatnik litewski jest w stanie wykazać, że określone warunki potwierdzające ekonomiczne uzasadnienie takiej transakcji zostały spełnione. Również tymczasowy podatek społeczny nie stanowi kosztu podatkowego.

WAŻNE
Przedsiębiorstwa zarejestrowane i działające na Litwie w Wolnych Strefach Ekonomicznych mogą starać się o całkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 6 lat i 50-proc. obniżenie podatku na dalsze 10 lat. Ta ulga podatkowa dostępna jest jednak wyłącznie dla podmiotów, które dokonają inwestycji w środki trwałe o wartości co najmniej 1 mln euro i co najmniej 75 proc. ich dochodów pochodzi z produkcji, przetwarzania, magazynowania i sprzedaży hurtowej towarów przechowywanych na terenie strefy oraz z usług związanych z taką działalnością.

Straty podatkowe

Co do zasady straty podatkowe mogą zostać rozliczone przez spółkę litewską w ciągu 5 następujących po sobie latach podatkowych. Należy jednak zwrócić uwagę na szczególne regulacje dotyczące strat powstałych na skutek sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych. Straty takie mogą być rozliczane przez okres 3 lat wyłącznie z zyskiem powstałym na sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych.
Na Litwie nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

PRZYKŁAD
– W przypadku płatności na rzecz polskich rezydentów zastosowanie znajdzie polsko-litewska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nią polscy rezydenci mogą również podlegać opodatkowaniu na Litwie od dochodów ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na terytorium Litwy (lub sprzedaży udziałów w spółce, której mienie się składa głównie z takiego majątku) oraz określonych dochodów innego rodzaju, np. płatności leasingowych, dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych przez podmioty litewskie – wyjaśnia Sylwia Migdał.

PRZYKŁAD
Litewska spółka Alfa osiągnęła w 2006 roku dochód podatkowy 700 000 LTL. Zobowiązanie z tytułu CIT za 2006 rok wyniesie 101 250 LTL (0 proc. x 25 000 + 15 proc. x 675 000).

Oprac. Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA