reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca działający w Anglii

Aktualizacja: 19.10.2006

Rezydenci Wielkiej Brytanii będący osobami prawnymi podlegają opodatkowaniu brytyjskim podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. »

Błąd nie pozbawia prawa do zwrotu

Aktualizacja: 17.10.2006

Wnioski o zwrot należności celnych należy uwzględniać wtedy, gdy wysokość długu celnego zostaje określona nieprawidłowo na skutek błędu, a nie wyboru zainteresowanego. »

Roczne sprawozdania finansowe spółek

Aktualizacja: 16.10.2006

Od przeszło dwóch lat trwają prace związane ze zmianą dyrektyw Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Obecnie po uzgodnieniach i poprawkach wniosek skierowany został do Parlamentu Europejskiego. »

Czy dochody z funduszy unijnych są opodatkowane

Aktualizacja: 09.10.2006

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym środków kierowanych do beneficjentów funduszy pomocowych rodziła od dłuższego czasu wątpliwości interpretacyjne. »

Orzecznictwo ETS w zakresie VAT - specjalne zasady opodatkowania

Aktualizacja: 04.10.2006

Jakiej działalności dotyczą zawarte w VI Dyrektywie specjalne zasady opodatkowania? Jakie są rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie? Jak opodatkowanie tych rodzajów działalności regulują przepisy polskiej ustawy o VAT? »

Jak rozliczyć przywóz do Polski towarów zaimportowanych do innego kraju Unii

Aktualizacja: 29.09.2006

Wątpliwości podatników wzbudza sposób rozliczenia VAT w przypadku przemieszczenia przez polskiego podatnika do Polski towaru zaimportowanego z kraju trzeciego na terytorium kraju Wspólnoty innego niż Polska. Towary te są zazwyczaj odprawiane w państwie, do którego dokonano importu w imieniu podatnika przez agencje celne. »

Międzynarodowa wymiana informacji finansowo-podatkowych

Aktualizacja: 28.09.2006

Wymiana informacji o firmach, transakcjach gospodarczych i płaconych (lub nie płaconych) podatkach trwa dziś zaledwie kilka dni. Przeświadczenie, że można nie zaksięgować faktury od firmy z Hiszpanii czy Irlandii, i nie pozostanie to wykryte, jest mylne i przykre w konsekwencjach. »

Elektroniczna faktura w prawie polskim i wspólnotowym

Aktualizacja: 28.09.2006

Elektroniczne fakturowanie jest normalną praktyką handlową w prawie wszystkich państwach członkowskich UE. W porównaniu z fakturą w postaci materialnej, odpowiednio zabezpieczone fakturowanie elektroniczne nie tylko znacznie ogranicza możliwość dokonywania oszustw podatkowych w dokumentach faktury, ale także ułatwia organom podatkowym przeprowadzanie szczegółowej kontroli przy użyciu specjalnego oprogramowania. »

Skutki unieważnienia umowy sprzedaży

Aktualizacja: 26.09.2006

Polscy podatnicy mogą wykonywać prawo do odliczenia podatku naliczonego również w sytuacji, gdy leżąca u podstaw danego stanu faktycznego czynność prawna jest bezwzględnie nieważna. »

Niższe stawki podatku korporacyjnego tylko dla wybranych niezgodne z prawem Unii

Aktualizacja: 26.09.2006

Państwa stosujące system podatkowy, według którego firmy z siedzibą na wydzielonym terytorium są opodatkowane niższym CIT, niż obowiązujący na terenie reszty kraju, działają niezgodnie z prawem UE. »

Jak wygląda certyfikat rezydencji podatkowej / certificate of fiscal residence

Aktualizacja: 25.09.2006

Certyfikat rezydencji podatkowej (certificate of fiscal residence) jest niezbędny, gdy zagraniczny podatnik chce skorzystać z przywilejów, jakie dają porozumienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (Double Taxation Agreement). »

O czym należy pamiętać prowadząc działalność gospodarczą w Irlandii

Aktualizacja: 19.09.2006

Rezydenci Irlandii podlegają opodatkowaniu irlandzkim podatkiem dochodowym od osób prawnych od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. »

Przepisy podatkowe są sprzeczne z unijną dyrektywą

Aktualizacja: 19.09.2006

Polskie rozwiązania są sprzeczne z zapisami VI Dyrektywy i sprawa może wkrótce trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wynika to z faktu, iż przy części leasingowanych pojazdów nie można odliczyć w pełni podatku VAT. »

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "wydatki rzeczywiście poniesione"

Aktualizacja: 15.09.2006

Rozporządzenie Komisji zostało wydane z myślą o wszystkich krajach unijnych korzystających z bezzwrotnej pomocy. Przepisy tej regulacji prawnej w niektórych miejscach odwołują się do wewnętrznych przepisów poszczególnych krajów UE, stwierdzając, że mogą one być stosowane, jeśli są bardziej restrykcyjne. »

Czy warto inwestować na Malcie

Aktualizacja: 11.09.2006

Wejście Polski do Unii stworzyło możliwości do łatwiejszego prowadzenia działalności poza granicami kraju. Takie możliwości stwarzają też kraje nienależące do Unii, jak np. Malta, gdzie efektywne stawki podatku kształtują się na niskim poziomie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama