reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Dla pracochłonnych usług niższy VAT

Aktualizacja: 20.06.2006

W połowie lipca Komisja Europejska ma wystąpić do Rady z projektem decyzji pozwalającej Polsce na wprowadzenie obniżonego VAT na niektóre usługi. Jak poinformowała Maria Assimakopoulou, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw polityki podatkowej, w połowie lipca Komisja powinna zwrócić się do Rady o objęcie tzw. usług pracochłonnych preferencyjną stawką VAT. »

Polska akcyza w Trybunale

Aktualizacja: 19.06.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą zgodności z prawem unijnym opodatkowania akcyzą używanych samochodów przywożonych do Polski z innych państw UE. Na ostateczne orzeczenie musimy jednak zaczekać jeszcze kilka miesięcy. »

Spółka europejska - miejsce opodatkowania

Aktualizacja: 13.06.2006

Spółka europejska (Societas Europaea - dalej SE) pozwala przedsiębiorcom w sposób efektywny planować prowadzenie działalności gospodarczej. Przykładowo, gdy spółka europejska będzie miała siedzibę w Polsce i w trakcie jej funkcjonowania zmienią się zasady opodatkowania dotyczące tej spółki na niekorzyść, spółka będzie mogła przenieść swoją siedzibę do innego państwa, nie ponosząc kosztów związanych np. z likwidacją firmy. »

Jakie problemy powstają w transakcjach z unijnymi kontrahentami

Aktualizacja: 12.06.2006

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy często współpracują z kontrahentami unijnymi. Po dwóch latach praktycznego stosowania przepisów polscy podatnicy wciąż napotykają problemy podatkowe wynikające z takich transakcji. »

Ewidencja oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej

Aktualizacja: 09.06.2006

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wspólnotowych regulacji prawnych dotyczących prowadzenia ewidencji oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej. »

Jak przygotować się do ewidencjonowania oraz rozliczania środków pochodzących z poakcesyjnych dotacji unijnych - część I

Aktualizacja: 08.06.2006

Pierwszym krokiem jest zapewnienie, by proces wyboru i realizacji projektów współfinansowanych z dotacji unijnych przebiegał zgodnie z przepisami. W tym celu należy koniecznie zapoznać się zarówno z regulacjami unijnymi, krajowymi, jak i wewnętrznymi firmy. »

Kto rozlicza usługi oprogramowania świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Aktualizacja: 02.06.2006

Wyrokiem z 9 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 3203/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził: usługa informatyczna, polegająca na wykonaniu oprogramowania, mieści się w dyspozycji przepisu art. 9 ust. 2 pkt e VI dyrektywy. »

Obowiązki rejestracyjne na Węgrzech

Aktualizacja: 29.05.2006

Każdy podmiot rozpoczynający działalność na Węgrzech niezależnie od spodziewanych obrotów w pierwszym roku funkcjonowania jest zobowiązany zarejestrować się dla potrzeb VAT w tym kraju. Obowiązek ten powinien zostać spełniony przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej. »

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe według MSSF po raz pierwszy

Aktualizacja: 24.05.2006

Wykorzystanie możliwości sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF, jaką daje art. 45 ustawy o rachunkowości, wiąże się z dużym wyzwaniem. Celem artykułu jest przedstawienie, w jakim zakresie przy sporządzaniu po raz pierwszy sprawozdania finansowego zgodnie ze standardami międzynarodowymi ma zastosowanie MSSF nr 1 - "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". »

Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Aktualizacja: 22.05.2006

Gdy dochodzi do przekształceń spółek, to w niektórych przypadkach zbycie udziałów nawet przed upływem pięciu lat zwolnione jest z podatku kapitałowego - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

Za brak zapłaty odpowie podatnik

Aktualizacja: 18.05.2006

Przepisy nakładające solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku, gdy kontrahent podatnika nie odprowadza VAT, są zgodne z przepisami unijnymi. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku C-384/04 z 11 maja 2006 r. odniósł się do istniejących w Wielkiej Brytanii przepisów nakładających na podatnika VAT odpowiedzialność za niezapłacony podatek przez "znikającego podatnika". »

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Aktualizacja: 12.05.2006

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji. »

W unijnych podatkach na razie bez zmian

Aktualizacja: 08.05.2006

Na posiedzeniu rady ministrów finansów państw Unii Europejskiej (Ecofin) poruszono m.in. problem dodatkowego opodatkowania firm naftowych, które odnotowują dużo większe zyski z powodu rekordowo wysokich cen ropy naftowej, a także zmiany w VAT. Te ostatnie dotyczyły taniej internetowej telekomunikacji. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na razie niechętnie odnoszą się do tych propozycji. »

Francuska karta podatnika - deklaracja przyjaznej administracji podatkowej

Aktualizacja: 27.04.2006

Dowodem zmiany sposobu myślenia francuskiej administracji podatkowej w podejściu do relacji z podatnikami jest stworzenie dokumentu zatytułowanego "Karta podatnika". Z jednej strony to jednostronne zobowiązanie tej administracji do działania usługowego wobec podatników, z drugiej zaś to przewodnik dla podatnika po jego prawach i obowiązkach w kontakcie z organami podatkowymi. »

Środowisko można chronić za pomocą podatków

Aktualizacja: 24.04.2006

W krajach OECD obowiązuje około 270 podatków o charakterze ekologicznym. Ze statystyk OECD wynika, że wprowadzane w poszczególnych państwach podatki o charakterze ekologicznym wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. - I tak np. po wprowadzeniu w Szwecji bardziej uciążliwego opodatkowania paliw ołowiowych, w ciągu 7 lat benzyny bezołowiowe wyparły z rynku tradycyjne etyliny. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama