REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja środka trwałego metodą degresywną

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu 2008 r. spółka kupiła środek trwały, który dla celów bilansowych został wprowadzony do użytkowania w miesiącu zakupu, natomiast dla celów podatkowych – w październiku. Następnie w grudniu 2008 r. został on ulepszony. Jednostka przyjęła degresywną metodę amortyzacji. Jak prawidłowo należało ustalić wartość początkową tego środka oraz jak ujmować odpisy amortyzacyjne dla celów rachunkowych i podatkowych?

RADA

Autopromocja

Wartość początkową należało zwiększyć o dokonane ulepszenie: w grudniu 2008 r. - dla celów bilansowych, w styczniu 2009 r. - dla celów podatkowych. Według ustawy o rachunkowości metodę degresywną amortyzacji należy stosować przez cały okres użytkowania środka trwałego, natomiast według updop - do czasu, gdy wartość odpisu amortyzacyjnego liczona metodą degresywną stanie się niższa od wartości odpisu liczonej metodą liniową.

UZASADNIENIE

W przypadku stosowania degresywnej metody amortyzacji istnieją dwa obszary, które różnią się dla celów bilansowych i podatkowych. Dotyczy to:

•  zasad zwiększania wartości środka trwałego o przeprowadzone ulepszenie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•  zmiany metody amortyzacji.

Metoda degresywna amortyzacji, zgodnie z zapisami ustaw o podatkach dochodowych, polega na zastosowaniu w pierwszym roku podatkowym używania danego środka trwałego stawki z Wykazu podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Na początek kolejnych lat dokonuje się ponownego wyliczenia podstawy amortyzacji, tj. wartość początkową środka trwałego zwiększa się o dokonane w poprzednim roku ulepszenia i zmniejsza o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne.

Zasadniczo raz wybranej metody amortyzacji nie można zmieniać. Jednak amortyzacji ze współczynnikiem nie stosuje się przez cały okres amortyzowania środka trwałego. Począwszy od roku podatkowego, w którym określona według metody degresywnej roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej z zastosowaniem metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z metodą liniową. Dla celów bilansowych natomiast jednostka stosuje metodę degresywną przez cały okres użytkowania środka trwałego. W żadnym wypadku nie ma możliwości zmiany metody amortyzacji.

W wyniku ulepszenia posiadanego już środka trwałego następuje podwyższenie pierwotnej wartości początkowej, która staje się nową podstawą ustalania odpisów amortyzacyjnych. Jednak zmiany wartości początkowej środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną dokonuje się, dla celów podatkowych, dopiero od początku roku następującego po roku, w którym dokonano tego ulepszenia. Bilansowo natomiast zwiększenie wartości początkowej środka trwałego, a co za tym idzie - również zwiększenie odpisów amortyzacyjnych, następuje, tak jak w przypadku metody liniowej, w roku dokonania ulepszenia tego środka. W omawianym przypadku ulepszenie nastąpiło w grudniu, a więc dla celów bilansowych zwiększenia wartości środka trwałego należało dokonać w grudniu 2008 r., natomiast dla celów podatkowych - w styczniu 2009 r. Dodatkowo spółka przyjęła różne momenty rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wszystko to wpływa na powstanie różnicy między wynikiem finansowym a podatkowym.

Przykład

1 września 2008 r. spółka kupiła środek trwały o wartości 16 000 zł, który oddała do użytkowania w tym samym dniu - dla celów bilansowych, natomiast w październiku - dla celów podatkowych. W grudniu 2008 r. środek trwały ulepszono. Wartość ulepszenia - 14 000 zł. Jednostka stosuje degresywną metodę amortyzacji. Stawka amortyzacji dla celów podatkowych przy użyciu współczynnika 2 wynosi 40%. Natomiast dla celów bilansowych przyjęto 20% stawkę amortyzacyjną.

Tabela 1. Amortyzacja bilansowa metodą degresywną

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* Wyliczenie amortyzacji za 2008 r.: 16 000 zł x 20% = 3200 zł; 3200 zł : 12 miesięcy x 3 miesiące (IX-XI) = = 800 zł. Zwiększenie wartości środka trwałego w grudniu 2008 r.: 16 000 zł + 14 000 zł = 30 000 zł. Odpisy amortyzacyjne począwszy od grudnia 2008 r.: 30 000 zł x 20% : 12 miesięcy = 500 zł. Łączne odpisy za 2008 r. (IX - XII) = 800 zł + 500 zł = 1300 zł.

Tabela 2. Amortyzacja podatkowa ze współczynnikiem 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla celów podatkowych w 2011 r. spółka przeszła na liniową metodę amortyzacji. Jak widać, wartość odpisów amortyzacyjnych w każdym roku jest różna dla celów bilansowych i podatkowych. Skutkuje to obowiązkiem ustalenia podatku odroczonego, jeśli jednostka podlega badaniu.

•  art. 28 ust. 1 pkt 1, art. 31 ust. 1 i 3-4, art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 742

•  art. 16i ust. 2, art. 16k ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 125, poz. 1035

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA