Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na nowych zasadach od 1 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2018 r. przepisy ustawy o PIT zabraniają zaliczania do podatkowych kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) otrzymanych nieodpłatnie, jeżeli podatnik korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, co w praktyce ma miejsce w większości przypadków.
Powyższe ograniczenia spotkały się z licznymi głosami krytyki, zwłaszcza ze strony przedstawicieli firm rodzinnych. Ministerstwo Rozwoju i Finansów zadeklarowało częściowe wycofanie się ze zmian i szybką nowelizację nowelizacji.
reklama
reklama
Działania naprawcze rozpoczęte, choć tempo dalece niezadowalające
O planie zmiany zasad amortyzacji otrzymanego w darowiźnie lub spadku majątku, zgodnie z postulatami zgłaszanymi przez środowiska firm rodzinnych pisaliśmy tutaj.
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Tytułem przypomnienia, przygotowany został projekt nowelizacji ustaw podatkowych, w tym ustawy o PIT, który przewiduje, że:
- W odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w spadku możliwe będzie ustalenie ich wartości początkowej w wysokości wartości rynkowej, co oznacza możliwość amortyzowania nawet całkowicie zamortyzowanych składników majątku,
- W przypadku majątku otrzymanego w darowiźnie, możliwa będzie kontynuacja amortyzacji na zasadach przyjętych przez darczyńcę.
Zgodnie z projektem, przepisy te stosować będzie można wstecz, tj. do dochodów osiąganych od 1 stycznia 2018 r.
Ministerstwo Rozwoju i Finansów deklarowało sprawność działania w tym aspekcie, tak aby zagwarantować podatnikom otrzymujących w ramach spadku lub darowizny składniki majątku pewność co do ich sytuacji podatkowej (zgodnie z pierwotnymi założeniami ustawa miała wejść w życie 1 marca 2018 r.). Tym niemniej, projekt w dalszym ciągu na etapie prac legislacyjnych. Obecnie projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Co z darowiznami przed 1 stycznia 2018 r.?
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, powyższe ograniczenia obowiązujące od 1 stycznia 2018 r., dotyczą nie tylko odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które otrzymał podatnik w 2018 r., ale również dotyczą odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku nabytych przed 1 stycznia 2018 r., co już zdążył potwierdzić Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej (interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2018 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.36.2018.1.DB)
Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie przekonała wyartykułowana przez wnioskodawcę zasada konstytucyjna ochrony interesów w toku oraz ochrony praw nabytych i wskazał, że ustawodawca nie przewidział w przepisach przejściowych nowelizacji żadnych wyłączeń w tym względzie, w związku z tym, ograniczenie stosuje się do obdarowanych przed 1 stycznia 2018 r.