| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000 zł i dzieli się na 500 równych udziałów. Z tego 84 udziały zostały pokryte aportem w postaci dwóch zestawów komputerowych po 3000 zł, tablicy do pisania o wartości 500 zł oraz zestawu mebli biurowych o wartości 1900 zł. Środki podlegają amortyzacji. Kolejnych 250 udziałów o wartości 25 000 zł jest pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości rynkowej 1 200 000 zł. Jak zaewidencjonować ten aport? Pozostałe 166 udziałów zostało pokrytych wkładem pieniężnym.

(...) datą, w której nastąpi przeniesienie własności składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki z o.o., będzie data zawarcia umowy spółki z o.o., która - w myśl postanowień art. 157 § 2 k.s.h. - ma formę aktu notarialnego. (...) Datą właściwą do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez spółkę z o.o. w organizacji od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki aportem będzie data ustalona zgodnie z art. 16h ust. 1 ustawy o pdop. Przepis ten stanowi, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały lub wartość wprowadzono do ewidencji. Przy czym, stosownie do postanowień art. 16d ust. 2 wym. ustawy, składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Interpretacja dotyczyła wprawdzie spółki z o.o. w organizacji, ale będzie miała zastosowanie także w innych przypadkach, takich jak np. podwyższenie kapitału zakładowego istniejącej spółki.

Reasumując, należy stwierdzić, że spółka ma prawo amortyzować wniesione aportem środki trwałe, począwszy od miesiąca następującego po wprowadzeniu ich do ewidencji.

3. Wkład wniesiony przez udziałowca C

Udziałowiec C wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości rynkowej 1 200 000 zł i objął w zamian 250 udziałów po 100 zł każdy, o łącznej wartości 25 000 zł.

Wprawdzie definicja ta służy ustaleniu przedmiotu aportu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ale oddaje ona sens ekonomiczny i dlatego można się nią posiłkować przy określaniu przedmiotu wkładu z punktu widzenia prawa handlowego i bilansowego.

Co należy rozumieć przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa?

Zgodnie z wyjaśnieniami Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w decyzjach sygn. BI/4218-0010/06 z 20 czerwca 2006 r. i BI/4117-0057/06 z 18 sierpnia 2006 r.:

(...) na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK