reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Remont czy ulepszenie środka trwałego – różnice podatkowe i ewidencja księgowa

Remont czy ulepszenie środka trwałego – różnice podatkowe i ewidencja księgowa

Rozróżnienie pojęć „remont” i „ulepszenie środka trwałego” ma szczególne znaczenie pod względem podatkowym oraz ewidencji księgowej. Nieprawidłowe określenie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a w efekcie zawyżenia lub zaniżenia kosztów.

Rozróżnienie tych dwóch kategorii jest istotne, jeżeli chcemy, żeby sporządzone przez nas sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową w danym okresie. Niestety, ani przepisy bilansowe, ani przepisy podatkowe nie definiują, co należy rozumieć przez remont, a co przez ulepszenie.

Ulepszenie środka trwałego powoduje, że jego wartość użytkowa po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami jego eksploatacji lub innymi miarami (art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ulepszenie polega na rozbudowie, przebudowie, modernizacji lub rekonstrukcji powodującej, że wartość użytkowa tego środka będzie większa.

Analogicznie definiują ulepszenie przepisy podatkowe (art. 16g ust. 13 ustawy o CIT oraz art. 22g ust. 17 ustawy o PIT). Należy jednak dodać, że w przypadku podatku dochodowego ustawodawca rozszerza pojęcie ulepszenia środków trwałych o ich adaptację. Dodatkowo przepisy podatkowe określają ulepszenie również kwotowo. W rozumieniu przpisów podatkowych z ulepszeniem mamy do czynienia wtedy, gdy suma wydatków na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekroczyła 3500 zł.


Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Remont czy ulepszenie środka trwałego – różnice podatkowe i ewidencja księgowa

Artykuł omawia różnice pomiędzy remontem środka trwałego, a jego ulepszeniem, w szczególności:

Remont przed oddaniem nieruchomości do używania

Ulepszenia składników majątkowych o niskiej wartości


Dodatkowo INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca:

Jak rozliczyć wydatek na wymianę bramy przemysłowej

Jak rozliczyć wydatek na zakup żaluzji do wynajmowanego lokalu

Czy wydatek na zakup ulepszenia programu komputerowego należy amortyzować

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama