Ewidencja księgowa różnic kursowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Różnice kursowe z tytułu wyceny bilansowej zobowiązań zaciągniętych na sfinansowanie środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które na dzień bilansowy jeszcze nie zostały oddane do używania, korygują cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika majątku (art. 28 ust. 8 uor).
Dopiero po przyjęciu do użytkowania wskazanych składników majątkowych różnice kursowe dotyczące nieuregulowanych zobowiązań z tytułu ich zakupu zalicza się odpowiednio do przychodów bądź kosztów finansowych na zasadach art. 30 ust. 4 uor.
Ujęcie różnic kursowych w sprawozdaniu finansowym
Różnice kursowe z tytułu wyceny bilansowej, zaliczone odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych, rozliczane są wynikowo (per saldo) w rachunku zysków i strat (art. 42 ust. 3 uor). Oznacza to, że nie podlega wykazaniu suma przychodów finansowych i osobno kosztów finansowych z tytułu różnic kursowych, lecz wielkość będąca różnicą tych pozycji.
Ustalona wartość per saldo może wykazywać:
1) nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi – należy ją ująć jako „Inne przychody finansowe” w poz. J.V (w wariancie kalkulacyjnym) lub G.V (w wariancie porównawczym),
2) nadwyżkę ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi – należy ją ująć jako „Inne koszty finansowe” w poz. K.IV (w wariancie kalkulacyjnym) lub H.IV (w wariancie porównawczym).
Wypełnij formularz i pobierz cały darmowy ebook: Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r. >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat