REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować wypłatę wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Anna Dyczkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć poprzez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów.

Do egzekucji świadczeń pieniężnych z wynagrodzeń za pracę zastosowanie mają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Pracodawca wezwany przez komornika do przekazywania wierzycielowi lub komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia jest zobowiązany do zastosowania się do wezwania pod rygorem kary. Dokonując potrąceń z wynagrodzenia, pracodawca musi również stosować się do zapisów Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

Autopromocja

•  sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

•  sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

•  zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

•  kary pieniężne przewidziane w art. 108,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•  kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który nie przysługuje wynagrodzenie.

Innych potrąceń z wynagrodzenia można dokonać wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. W celu łatwego wyodrębnienia potrącanych kwot wskazane jest ich rejestrowanie na odrębnym koncie rozrachunkowym, np. „Potrącenia z wynagrodzeń”.

Ponieważ:

•  przekazywanie wierzycielowi/komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia jest obowiązkiem pracodawcy,

•  wydatki poniesione przez pracodawcę w związku z obsługą egzekucji z wynagrodzenia nie są objęte tytułem wykonawczym,

•  nie jest też możliwe potracenie wydatków związanych z obsługą zajętych kwot z wynagrodzenia pracownika

- koszty obsługi zajęć komorniczych z wynagrodzeń pracowniczych, w tym prowizje bankowe od przekazywanych kwot, należy potraktować jak wszystkie inne wydatki o charakterze ogólnym. Nie ma podstaw, aby wyłączyć je z kosztów podatkowych.

Przykład

W lipcu 2008 r. pan Jan Kowalski otrzymał wynagrodzenie brutto w wysokości 3500 zł. Z wynagrodzenia potrącono następujące kwoty:

•  składki ZUS ogółem (ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne) - 751,66 zł,

•  podatek dochodowy - 270,00 zł,

•  zajęcie komornicze - 300,00 zł,

•  nierozliczona w terminie zaliczka na zakupy - 100,00 zł.

Opłata za przelew na konto komornika - 2,50 zł. Zgodnie z polityką rachunkowości spółki koszty są ujmowane w księgach rachunkowych wyłącznie w układzie rodzajowym. Do rozliczenia potrąceń z wynagrodzeń innych niż rozliczenia publicznoprawne stosuje się dodatkowe konto rozliczeniowe „Potrącenia z wynagrodzeń”.

Ewidencja księgowa

1. Wynagrodzenie brutto:

Wn „Wynagrodzenia” 3 500,00

Ma „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 3 500,00

2. Składki ZUS:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 751,66

Ma „Rozrachunki z ZUS” 751,66

3. Podatek dochodowy:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 270,00

Ma „Rozrachunki z US” 270,00

4. Zajęcie komornicze:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 300,00

Ma „Potracenia z wynagrodzeń” 300,00

- w analityce „Zajęcia komornicze”

5. Potrącenie zaliczki na zakupy:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 100,00

Ma „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” 100,00

6. Przelew na konto komornika kwoty potrąconej z wynagrodzenia:

Wn „Potracenia z wynagrodzeń” 300,00

- w analityce „Zajęcia komornicze”

Ma  „Rachunek bankowy” 300,00

7. Opłata za przelew w związku z przekazaniem potrąconej kwoty komornikowi:

Wn  „Usługi obce” 2,50

Ma  „Rachunek bankowy” 2,50

8. Wypłata wynagrodzenia:

Wn  „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 2 078,34

Ma  „Rachunek bankowy” 2 078,34

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stosowanie konta „Potracenia z wynagrodzeń” ma na celu ułatwienie rozliczeń różnego rodzaju potrąceń. Nie w każdej firmie szczegółowość zaproponowana w przykładzie jest zasadna i optymalna. W niektórych jednostkach, zwłaszcza zatrudniających niewielką liczbę pracowników, można zrezygnować z tego konta i dokonywać rozliczenia przekazywanych wierzycielom kwot wprost na koncie służącym do rozliczania wynagrodzeń.

•  art. 87-91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

•  art. 880-888 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1056

Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA