REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie kapitału w walutach obcych

Anna Dyczkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Udziałowcy spółki z o.o. (osoby zagraniczne) dokonali wpłaty na rachunek walutowy w celu podwyższenia kapitału podstawowego. Po jakim kursie powinno zostać przeliczone podniesienie kapitału i jak to zaksięgować?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Do przeliczenia środków walutowych wpłaconych przez wspólników na rachunek walutowy spółki z tytułu podwyższenia kapitału należy zastosować taki sam kurs jak przy wpływie walut z innych tytułów. Jeżeli wkłady wniesiono na rachunek walutowy spółki otwarty w polskim banku, to przeliczenia należy dokonać według kursu faktycznego, czyli takiego, który byłby zastosowany w przypadku kupna waluty przez bank. Jeżeli natomiast środki wpłynęły na rachunek w banku zagranicznym, właściwe będzie zastosowanie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu środków.

UZASADNIENIE

Bieżąca wycena operacji gospodarczych w walutach obcych powinna być dokonywana zgodnie z zapisami art. 30 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem szczegółowych zapisów polityki rachunkowości spółki w tym zakresie. Określone zasady powinny obowiązywać wszystkie transakcje dokonywane na rachunkach walutowych. Transakcje walutowe, z wyjątkiem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, należy wyceniać po kursie:

• faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeśli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego, a także w przypadku pozostałych operacji.

Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, to kurs tych walut należy określić w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ogłaszany przez NBP.

Za kurs faktycznie zastosowany należy uznać kurs, który byłby faktycznie zastosowany w przypadku zakupu/sprzedaży środków bankowi. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podmiot gospodarczy, stosuje w ciągu dnia kilka kursów bądź stosuje kursy negocjowane, sposób przeliczania powinien być szczegółowo opisany w polityce rachunkowości i stosowany do wszystkich transakcji. Kurs średni NBP jest przewidziany dla tych przypadków, gdy nie da się ustalić kursu kupna/sprzedaży banku, np. gdy konto walutowe jest otwarte w banku zagranicznym.

Uchwała w sprawie podwyższenia kapitału może zawierać kwotę w złotych i przewidywać, że jej płatność nastąpi w walucie obcej.

REKLAMA

Jeśli w podjętej uchwale wartość, o jaką zostanie podwyższony kapitał, będzie wyrażona w złotówkach, natomiast wpłata nastąpi w walucie obcej, to ze względu na wahania kursów walut powstanie różnica między wartością uchwalonych wkładów a wartością wkładów wniesionych (wpłaconych).

Na podstawie art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych udziały w spółkach z o.o. nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej, a zatem w przypadku niedopłaty pojawi się konieczność uzupełnienia środków. Nie ma natomiast kodeksowych uregulowań dotyczących postępowania w przypadku powstałej nadpłaty. Nie ma uzasadnienia potraktowanie tak powstałej różnicy jako objęcia udziałów powyżej ich wartości. Należy je raczej potraktować jako zobowiązanie wobec wspólnika. Jeśli wspólnik odda powstałą różnicę do dyspozycji spółki, powstanie dla niej przychód. Te same zasady dotyczą przypadku, gdy uchwała przewiduje wpłatę równowartości kwoty wyrażonej w walucie obcej.

Przykład

20 stycznia 2009 r. wspólnicy spółki z o.o. (osoby zagraniczne) podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego. Łączna wartość wpłaty na poczet podwyższonego kapitału wynosi 90 000 zł, z czego na wspólnika A przypada 67 500 zł, a na wspólnika B - 22 500 zł. Spółka posiada rachunek walutowy (waluta euro) w banku jednego z krajów europejskich. Na tenże rachunek z tytułu objętych udziałów wpłynęło:

• 3 lutego 2009 r. - 15 000 euro od wspólnika A. Ustalony na ten dzień kurs średni NBP wynosił 4,4366 PLN/EUR;

• 4 lutego 2009 r. - 5000 euro od wspólnika B. Ustalony na ten dzień kurs średni NBP wynosił 4,5147 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa

1. Zaksięgowanie skutków podjętej uchwały:

Wn „Należne wpłaty na poczet kapitału”

- w analityce „Wspólnik A” 67 500,00

- w analityce „Wspólnik B” 22 500,00

Ma „Kapitał rezerwowy” 90 000,00

Pod datą zarejestrowania podwyższenia kapitału w sądzie należy dokonać przeksięgowań z kapitału rezerwowego na kapitał podstawowy.

2. Wpływ należnych środków od wspólnika A. Wniesiony kapitał: 15 000 euro × 4,4366 PLN/EUR = 66 549 zł. Powstała niedopłata w wysokości: 67 500 zł - 66 549 zł = 951 zł

Wn „Rachunek walutowy” 66 549,00

Ma „Należne wpłaty na poczet kapitału” 66 549,00

- w analityce „Wspólnik A”

3. Wpływ należnych środków od wspólnika B. Wniesiony kapitał: 5000 euro × 4,5147 PLN/EUR = 22 573,50 zł. Powstała nadpłata w wysokości: 22 573,50 zł - 22 500 zł = 73,50 zł

Wn „Rachunek walutowy” 22 573,50

Ma „Należne wpłaty na poczet kapitału” 22 573,50

- w analityce „Wspólnik B”

Wspólnik A został zobowiązany przez zarząd do uzupełnienia wkładu w wysokości 951 zł, natomiast wspólnik B przekazał nadpłaconą kwotę do dyspozycji spółki.

4. Przeksięgowanie nadpłaty:

Wn „Należne wpłaty na poczet kapitału” 73,50

- w analityce „Wspólnik B”

Ma „Przychody finansowe” 73,50

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Te same zasady ewidencji i rozliczania dotyczą przypadku, gdy uchwała przewiduje wpłatę równowartości kwoty wyrażonej w walucie obcej.

Przy księgowaniu podwyższenia kapitałów, gdzie płatność nastąpi w walutach obcych, należy zwrócić uwagę na to, że:

• skutki uchwały o dopłatach do kapitału należy ujmować w księgach zgodnie z zasadą memoriału w dacie podjęcia uchwały,

• wycena zdarzenia polegającego na przekazaniu dopłat na rachunek bankowy następuje według kursu faktycznie zastosowanego lub w przypadku jego braku - według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania dopłat.

• art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

• art. 154 § 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 13, poz. 69

Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA