REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych

Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych / Fot. Fotolia
Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w księgach rachunkowych należy wyszczególniać koszty usługi transportowej związanej z zakupionym środkiem trwałym?

PROBLEM

Otrzymaliśmy fakturę, na której wykazane są dwie pozycje – sprzęt komputerowy i usługa transportowa. Ogółem te dwie pozycje dają cenę, na jaką umówiliśmy się z dostawcą. Czy wobec tego możemy w ewidencji księgowej wykazać wyłącznie zakup sprzętu komputerowego, czy powinniśmy wykazać zakup sprzętu informatycznego i zakup usługi?

Autopromocja

RADA

W stanie faktycznym opisanym przez Czytelnika z pewnością chodziło o zakup sprzętu informatycznego, a nie o zakup usługi transportowej. Dlatego pomimo wykazania na fakturze dwóch pozycji, tj. zakupu sprzętu i zakupu usługi transportowej, w ewidencji księgowej należy ująć wyłącznie zakup sprzętu informatycznego, bo taka jest treść ekonomiczna tej transakcji.

UZASADNIENIE

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 4 ust. 2 uor), że zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Jest to tzw. zasada wyższości treści ekonomicznej nad postacią (formą) prawną danego zdarzenia. Polega ona na tym, by przedstawiać zgromadzone w księgach informacje zgodnie z rzeczywistością, tj. ich treścią ekonomiczną.

Polecamy: Deregulacja zawodów księgowych w 2014 r.

Ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego w księgach rachunkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozpatrywanym stanie faktycznym Czytelnik zakupił sprzęt informatyczny, a więc jedynie taka transakcja powinna zostać wykazana w prowadzonych księgach. Usługa transportowa ma charakter świadczenia dodatkowego, które nie zaistniałoby, gdyby nie zakup sprzętu. Tak więc usługa transportowa powinna zwiększyć koszt zakupionego sprzętu. Taki sam mechanizm występuje w przypadku zakupu materiałów czy towarów, do których wyceny przyjmuje się cenę nabycia. W takim przypadku także koszty transportu towarów/materiałów powiększają ich cenę.

Należy zwrócić uwagę, że usługa transportowa stanowiąca element ceny towaru nie powinna być wykazywana jako osobna pozycja na fakturze. Jeśli jednak zostanie ona wykazana oddzielnie, to będzie miała stawkę VAT właściwą dla towaru.

Prowadzenie i przechowywanie ksiąg rachunkowych


PRZYKŁAD

Jednostka otrzymała od firmy ABC Spółka z o.o. fakturę, w której wyszczególniono:

• laptop Toshiba Portege Z30-A-13R i 5-4300U/8GB/128/3G/7Pro64

4200,00 zł netto + 23% VAT (966 zł) 5 166,00 zł

• usługę transportową zakupionego sprzętu komputerowego

30,00 zł netto + 23% VAT (6,90 zł) 36,90 zł

1. Faktura – zestaw komputerowy

Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 4 230,00 zł

Wn konto 223 „Podatek VAT naliczony” 972,90 zł

Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 5 202,90 zł

2. OT – przyjęcie środka trwałego do ewidencji

Wn konto 010 „Środki trwałe” 4 230,00 zł

Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu” 4 230,00 zł

3. WB – uregulowanie zobowiązania wobec dostawcy sprzętu komputerowego

Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 5 202,90 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 5 202,90 zł


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 4 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 768,


Anna K. Kowal

biegły rewident, ekspert w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT


Źródło: Monitor Księgowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA