REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych

Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych / Fot. Fotolia
Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w księgach rachunkowych należy wyszczególniać koszty usługi transportowej związanej z zakupionym środkiem trwałym?

PROBLEM

Otrzymaliśmy fakturę, na której wykazane są dwie pozycje – sprzęt komputerowy i usługa transportowa. Ogółem te dwie pozycje dają cenę, na jaką umówiliśmy się z dostawcą. Czy wobec tego możemy w ewidencji księgowej wykazać wyłącznie zakup sprzętu komputerowego, czy powinniśmy wykazać zakup sprzętu informatycznego i zakup usługi?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

W stanie faktycznym opisanym przez Czytelnika z pewnością chodziło o zakup sprzętu informatycznego, a nie o zakup usługi transportowej. Dlatego pomimo wykazania na fakturze dwóch pozycji, tj. zakupu sprzętu i zakupu usługi transportowej, w ewidencji księgowej należy ująć wyłącznie zakup sprzętu informatycznego, bo taka jest treść ekonomiczna tej transakcji.

UZASADNIENIE

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 4 ust. 2 uor), że zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Jest to tzw. zasada wyższości treści ekonomicznej nad postacią (formą) prawną danego zdarzenia. Polega ona na tym, by przedstawiać zgromadzone w księgach informacje zgodnie z rzeczywistością, tj. ich treścią ekonomiczną.

Polecamy: Deregulacja zawodów księgowych w 2014 r.

Ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego w księgach rachunkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozpatrywanym stanie faktycznym Czytelnik zakupił sprzęt informatyczny, a więc jedynie taka transakcja powinna zostać wykazana w prowadzonych księgach. Usługa transportowa ma charakter świadczenia dodatkowego, które nie zaistniałoby, gdyby nie zakup sprzętu. Tak więc usługa transportowa powinna zwiększyć koszt zakupionego sprzętu. Taki sam mechanizm występuje w przypadku zakupu materiałów czy towarów, do których wyceny przyjmuje się cenę nabycia. W takim przypadku także koszty transportu towarów/materiałów powiększają ich cenę.

Należy zwrócić uwagę, że usługa transportowa stanowiąca element ceny towaru nie powinna być wykazywana jako osobna pozycja na fakturze. Jeśli jednak zostanie ona wykazana oddzielnie, to będzie miała stawkę VAT właściwą dla towaru.

Prowadzenie i przechowywanie ksiąg rachunkowych


PRZYKŁAD

Jednostka otrzymała od firmy ABC Spółka z o.o. fakturę, w której wyszczególniono:

• laptop Toshiba Portege Z30-A-13R i 5-4300U/8GB/128/3G/7Pro64

4200,00 zł netto + 23% VAT (966 zł) 5 166,00 zł

• usługę transportową zakupionego sprzętu komputerowego

30,00 zł netto + 23% VAT (6,90 zł) 36,90 zł

1. Faktura – zestaw komputerowy

Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 4 230,00 zł

Wn konto 223 „Podatek VAT naliczony” 972,90 zł

Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 5 202,90 zł

2. OT – przyjęcie środka trwałego do ewidencji

Wn konto 010 „Środki trwałe” 4 230,00 zł

Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu” 4 230,00 zł

3. WB – uregulowanie zobowiązania wobec dostawcy sprzętu komputerowego

Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 5 202,90 zł

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 5 202,90 zł


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 4 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 768,


Anna K. Kowal

biegły rewident, ekspert w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT


Źródło: Monitor Księgowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA