| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach kredyt hipoteczny

Jak ująć w księgach kredyt hipoteczny

Spółka zawarła umowę kredytu długoterminowego hipotecznego. Część środków z wypłaconych transz kredytu jest przekazywana na wydzielone konto spółki. Środki na tym koncie stanowią zabezpieczenie obsługi długu. Co miesiąc następuje kapitalizacja odsetek na tym koncie. Na jakim koncie księgowym należy zaewidencjonować w księgach te środki i w jakiej pozycji bilansu je wykazać?


Kredyt hipoteczny w księgach rachunkowych


RADA

Wskazaną kwotę zabezpieczenia wierzytelności banku należy traktować jak kaucję. Kapitalizowane odsetki zwiększają wartość tej kaucji.


UZASADNIENIE

Kwota kaucji bankowej znajduje się na wyodrębnionym koncie bankowym jednostki, więc ewidencja księgowa odbywa się z wykorzystaniem konta „Środki pieniężne w drodze”. Następuje bowiem jedynie ruch pieniądza między kontami firmy. Wpłacona kwota zabezpieczenia stanowi jednak należność, a nie posiadane środki pieniężne.


SŁOWNICZEK

Kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Stanowi odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy lub stanowi odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Bank jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty po uzyskaniu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją.


Istotne jest również zakwalifikowanie wskazanej należności do krótkoterminowej lub długoterminowej. Jeżeli kaucja jest odnawialna co miesiąc, to będziemy mieć do czynienia z należnością krótkoterminową. Jeśli jednak kaucja wymagalna jest dopiero z momentem ostatecznego spłaty zadłużenia długoterminowego, to również i tę kwotę należy traktować jako należność długoterminową - wymagalną powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Na dzień bilansowy kaucję należy wykazać w aktywach bilansu w pozycji:

• A.III.1 lub 2 - jako należność długoterminową, jeżeli zostanie rozliczona w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, lub

• B.II.1 lit. b) lub B.II.2 lit. c) - jako inne należności krótkoterminowe, jeżeli zostanie rozliczona w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK