reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach kredyt hipoteczny

Jak ująć w księgach kredyt hipoteczny

Spółka zawarła umowę kredytu długoterminowego hipotecznego. Część środków z wypłaconych transz kredytu jest przekazywana na wydzielone konto spółki. Środki na tym koncie stanowią zabezpieczenie obsługi długu. Co miesiąc następuje kapitalizacja odsetek na tym koncie. Na jakim koncie księgowym należy zaewidencjonować w księgach te środki i w jakiej pozycji bilansu je wykazać?


Kredyt hipoteczny w księgach rachunkowych


RADA

Wskazaną kwotę zabezpieczenia wierzytelności banku należy traktować jak kaucję. Kapitalizowane odsetki zwiększają wartość tej kaucji.


UZASADNIENIE

Kwota kaucji bankowej znajduje się na wyodrębnionym koncie bankowym jednostki, więc ewidencja księgowa odbywa się z wykorzystaniem konta „Środki pieniężne w drodze”. Następuje bowiem jedynie ruch pieniądza między kontami firmy. Wpłacona kwota zabezpieczenia stanowi jednak należność, a nie posiadane środki pieniężne.


SŁOWNICZEK

Kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Stanowi odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy lub stanowi odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Bank jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty po uzyskaniu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją.


Istotne jest również zakwalifikowanie wskazanej należności do krótkoterminowej lub długoterminowej. Jeżeli kaucja jest odnawialna co miesiąc, to będziemy mieć do czynienia z należnością krótkoterminową. Jeśli jednak kaucja wymagalna jest dopiero z momentem ostatecznego spłaty zadłużenia długoterminowego, to również i tę kwotę należy traktować jako należność długoterminową - wymagalną powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Na dzień bilansowy kaucję należy wykazać w aktywach bilansu w pozycji:

• A.III.1 lub 2 - jako należność długoterminową, jeżeli zostanie rozliczona w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, lub

• B.II.1 lit. b) lub B.II.2 lit. c) - jako inne należności krótkoterminowe, jeżeli zostanie rozliczona w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama