reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Limit przychodów do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2017 r.

Limit przychodów do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2017 r.

Obecnie obowiązujący limit przychodów, po przekroczeniu którego pojawia się konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynosi 1,2 mln euro. Od 1 stycznia 2017 r. limit ten miałby wzrosnąć do 2 mln euro.

Biegli rewidenci i księgowi krytykują pomysł, aby do 2 mln euro podnieść próg przychodów zobowiązujący do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Zmniejszenie liczby podmiotów mających obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zapowiedziano w przygotowanym przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego pakiecie 100 rozwiązań dla firm.

Obecnie limit przychodów, po przekroczeniu którego trzeba prowadzić księgi rachunkowe, wynosi 1,2 mln euro. Od 1 stycznia 2017 r. miałby on wzrosnąć do 2 mln euro. Nie dotyczy to spółek kapitałowych oraz komandytowych i komandytowo-akcyjnych, bo te muszą zawsze prowadzić księgi, bez względu na wielkość przychodów.

Podwyższeniu progu sprzeciwia się Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Przekonuje, że księgi zapewniają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. W piśmie konsultacyjnym wskazała, że mimo iż od 2008 r. próg nie został podwyższony, to i tak jest on realnie znacznie wyższy ze względu na obecny wysoki kurs euro w stosunku do złotego. Przeliczony po właściwym kursie z 2008 r. wynosił 4 089 960 zł, a obecnie, po kursie z 2016 r., jest to 5 232 000 zł.

Nowe przepisy o biegłych rewidentach od 1 stycznia 2017 r.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Z kolei Stowarzyszenie Księgowych w Polsce uważa, że limit powinien być wyższy od obecnego, ale znacznie niższy od proponowanego. Powinien, zdaniem SKwP, wynosić 1 mln 436 tys. euro. Kwota ta uwzględnia inflację z lat 2018–2015, która w tym czasie wyniosła 19,67 proc. – wylicza stowarzyszenie.

Przekonuje, że wydatki na prowadzenie ksiąg rachunkowych nie wpływają istotnie na koszty działalności przedsiębiorców będących osobami fizycznym. Świadczyć mają o tym dane z Narodowego Banku Polskiego za drugi kwartał 2015 r. Wynika z nich, że ok. 82 proc. takich przedsiębiorców jest rentownych. Szacuje się, że ich dochodowość netto to 6–8 proc., a biorąc niższą z tych wartości miesięczny zysk netto to ok. 22 tys. zł – wylicza SKwP. Dodaje, że w tych wielkościach są już uwzględnione koszty prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych.

15% CIT od 2017 roku - ile małych firm skorzysta z tej stawki?

SKwP przekonuje też, że ze względu na wysoką podaż usług księgowych ich ceny nadal spadają. ⒸⓅ

Agnieszka Pokojska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama