REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprogramowanie biznesowe w chmurze – korzyści i bezpieczeństwo

 Exact Software
Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.
Oprogramowanie biznesowe w chmurze – korzyści i bezpieczeństwo
Oprogramowanie biznesowe w chmurze – korzyści i bezpieczeństwo
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskiwanie oprogramowania biznesowego jako usługi na bazie licencji lub subskrypcji dostarczanej za pośrednictwem chmury obliczeniowej jest z wielu powodów atrakcyjne. Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem oprogramowania w chmurze? Na ile jest to rozwiązanie bezpieczne dla firm?

Tempo wdrażania usług w chmurze na rynku małych i średnich firm nie jest tak szybkie, jak zakładały prognozy niektórych analityków. Przyczyniają się do tego obawy związane z bezpieczeństwem i ochroną prywatności - sprawiają one, że wiele przedsiębiorstw podchodzi z dystansem do pomysłu instalacji swoich systemów ERP w zewnętrznym środowisku. Jednak według ekspertów z firmy Exact właśnie teraz jest właściwy moment, aby firmy dokonały zmiany i zaczęły czerpać korzyści z elastycznych funkcji usług w chmurze.

REKLAMA

Autopromocja

Po pierwsze: to naprawdę tańsze rozwiązanie

To jasne, że model SaaS wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych we wstępnej fazie wdrożenia, przede wszystkim przez outsourcing całej infrastruktury. Jeśli jednak wziąć pod uwagę długoterminową perspektywę, sprawa nie jest już tak oczywista. Kluczowe jest tutaj uwzględnienie pełnego wachlarza wydatków związanych z utrzymaniem pracy systemu ERP – od zasilania przez przestrzeń dla serwerów i personel wewnętrzny po zewnętrzne usługi doradcze. Chociaż w niektórych modelach uznaje się, że usługi SaaS w perspektywie pięciu lat nie są rentowne, znakomita większość analityków rekomenduje SaaS dla większości dalekosiężnych scenariuszy biznesowych.

Nie chodzi tu tylko o wskaźnik TCO. Model oparty na subskrypcji oferuje dodatkowe korzyści finansowe w porównaniu z tradycyjnym trybem licencyjnym „pay and pray” („płać i módl się”). Przede wszystkim przewidywalny harmonogram opłat pozwala uprościć proces planowania i tworzenia budżetu. Następne w kolejce są koszty wdrażania. Nieprzyjemności związane z przekraczaniem budżetu są powszechnym problemem towarzyszącym tradycyjnym wdrożeniom w środowisku lokalnym.

„Usunięcie wydatków związanych z własnymi urządzeniami i oprogramowaniem z modelu IT znacznie upraszcza wdrożenia. W modelu SaaS środowisko docelowe jest już w pełni funkcjonalne i niepotrzebna jest ani instalacja, ani konfiguracja rozwiązań. Oznacza to, że wdrożenie systemu ERP przebiega szybciej niż w przypadku tradycyjnego środowiska lokalnego. Cały proces jest szybszy, prostszy i tańszy” – mówi Izabela Górecka-Olejniczak, Senior Business Consultant w firmie Exact Software Polska.

Kolejnym elementem korzystnym finansowo jest skalowalność. Ogólnie rzecz ujmując, w modelu SaaS możliwe jest zmniejszanie lub zwiększanie liczby użytkowników, a tym samym uzależnienie kosztów IT od rzeczywistych wymogów biznesowych. Zazwyczaj względnie łatwo jest również dodać nową funkcjonalność, a więc zoptymalizować systemy IT/ biznesowe zgodnie z wymogami danej chwili. Nie ma zatem potrzeby inwestowania w oprogramowanie lub systemy obsługi użytkowników „na wszelki wypadek”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spokojnie, jesteś bezpieczny

REKLAMA

Być może martwisz się, że korzystanie z usług w chmurze wiąże się ze zmniejszeniem bezpieczeństwa. W rzeczywistości wiodący dostawcy usług SaaS są w stanie zapewnić poziom ochrony przewyższający standardy będące w zasięgu większości firmowych zespołów IT. Ponadto firmy dostawcze gwarantują ciągły dostęp do systemu w każdym miejscu i czasie zgodnie z umowami SLA (Service Level Agreement), zakładającymi kary finansowe w przypadku przerwy w świadczeniu usług. Czy twój zespół IT potrafi temu dorównać?

Outsourcing systemów infrastrukturalnych IT umożliwia również uwolnienie wewnętrznych zasobów personelu do innych zadań. Pracownicy nie będą już musieli poświęcać czasu na radzenie sobie z awariami i przywracanie utraconych danych. Większość dostawców usług SaaS oferuje możliwość tworzenia zapasowych kopii danych i korzystanie z zabezpieczeń, które wykraczają poza możliwe scenariusze awarii spoza ich własnego sektora. Oznacza to nie tylko ograniczone ryzyko wystąpienia problemów, lecz także to, że jeśli już do nich dojdzie, odpowiednie systemy zminimalizują szkody. Dostawcy usług nie składają pustych obietnic i opierają swoje gwarancje nie tylko na rozwiązaniach technicznych, lecz również pracy ekspertów w dziedzinie optymalizacji systemów, bezpieczeństwa danych i zachowania ciągłości operacji biznesowych.

Pomóż swoim pracownikom wejść na kolejny poziom

Korzyści związane ze stosowaniem systemów ERP obsługiwanych z poziomu przeglądarki dotyczą zwłaszcza przedsiębiorstw o zdecentralizowanej strukturze – wszyscy zatrudnieni bez względu na swoją lokalizację mogą uzyskać dostęp do systemu w biurze, w domu lub w podróży. Pracownicy mogą też łatwiej udostępniać sobie dane i pracować zespołowo, czytając te same raporty i dane biznesowe na grupowo udostępnianych pulpitach w chronionej sieci. Komfort związany z dostępem do urządzeń niezależnie od czasu i miejsca oraz możliwością zbiorowego udostępniania informacji w czasie rzeczywistym oznacza nową jakość w procesie podejmowania decyzji w skali całego przedsiębiorstwa.

Jedno ostrzeżenie

Chociaż korzyści płynące z modelu obsługi systemów ERP opartego na subskrypcji są liczne i oczywiste, prawdą jest również to, że nie jest to optymalne rozwiązanie dla wszystkich firm bez wyjątku. Być może największe wyzwanie dotyczy personalizacji usług i chęci dostawców do realizowania takich wymogów. Klienci potrzebujący wysoce zmodyfikowanych rozwiązań dostosowanych do specyficznych wymagań będą musieli uważnie przyjrzeć się, czy pasują one do ustandaryzowanej infrastruktury hostującej. Firmy korzystające z szerokiej gamy dodatkowych aplikacji i innych rozwiązań muszą dokładnie sprawdzić dostępne opcje interfejsów i komunikacji oraz ofertę obsługi bardziej skomplikowanych konfiguracji oprogramowania.

Poza tym bez względu na to, jak obiecujące wydają się korzyści, wcześniejsze inwestycje poczynione w systemy starszej generacji pozostaną problemem dla wielu większych przedsiębiorstw. Firmy, które przeznaczyły miliony w stworzenie obecnego środowiska, nie będą zbyt chętne, aby się go pozbyć i zastąpić innym, nawet jeśli ostatecznie będzie to oznaczać zmianę na lepsze. Na ironię losu zakrawa fakt, że to właśnie większe przedsiębiorstwa mogą naprawdę skorzystać na zmianie modelu na SaaS. Ich tradycyjne systemy mogą dobrze radzić sobie z obsługą głównego oddziału firmy, ale wydajność pracy w firmach-córkach, u partnerów lub oddziałach zagranicznych wcale nie musi być już taka wysoka. Skalowalność i elastyczność systemów ERP w chmurze może okazać się rewolucyjna zarówno jeśli chodzi o dostęp do danych, jak i kontrolę nad systemami obsługującymi całość operacji.

Krok po kroku: chmura hybrydowa

Firmy, które nie chcą zmieniać swojego modelu pracy za jednym zamachem, będą musiały sprawdzić, jak dalece punktowe rozwiązania w chmurze dadzą się zintegrować z ich obecnym oprogramowaniem lokalnym. W przypadku większych przedsiębiorstw może to oznaczać wprowadzenie dwustopniowego modelu ERP opartego na tradycyjnych systemach, których nikt nie chce się pozbywać, obsługujących główny oddział firmy, drugiej warstwie wysoce elastycznych rozwiązań w chmurze wdrożonych w firmach zależnych i u partnerów oraz warstwie pośredniej odpowiadającej za komunikację i dobrą współpracę między nimi. Takie rozwiązanie pozwala organizacjom czerpać korzyści z obu modeli: elastycznego dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, większych możliwości skalowania i większej mocy obliczeniowej powiązanych ze sprawdzonymi, zachowanymi tradycyjnymi rozwiązaniami ERP.

Korzyści związane z wyższą skalowalnością i elastycznością są znane od dawna, ale dopiero teraz coraz częściej okazuje się, że taka zmiana jest również atrakcyjna kosztowo. Dlatego także małe i średnie przedsiębiorstwa powinny poważnie rozważyć ten krok, zważywszy na fakt, że lepszy dostęp do informacji i kontrola nad operacjami mogą pozwolić im uzyskać znaczącą przewagę nad konkurencją. Z kolei firmy, które nie są jeszcze do końca przekonane lub nie mogą zrezygnować z dotychczasowych inwestycji, powinny poważnie rozważyć wdrożenie modeli hybrydowych, umożliwiających wydajniejszą obsługę operacji w organizacjach o bardziej złożonej strukturze.

Źródło: Exact

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

REKLAMA

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

REKLAMA

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA