REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania finansowe emitentów za 2020 rok - XHTML, XML albo dowolny format elektroniczny

Sprawozdania finansowe emitentów za 2020 rok - XHTML, XML albo dowolny format elektroniczny
Sprawozdania finansowe emitentów za 2020 rok - XHTML, XML albo dowolny format elektroniczny

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na epidemię COVID-19, Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydowały o odsunięciu o rok obowiązku stosowania unijnego rozporządzenia ESEF w sprawozdawczości finansowej emitentów, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium UE. Jednocześnie będzie możliwość raportowania w nowym formacie (XHTML) już za rok 2020. Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość sporządzania sprawozdań finansowych za rok 2020 w jednej określonej formie, tj. w stosowanym dotychczas formacie (XML albo dowolny format elektroniczny), bądź w formacie XHTML zgodnym z ESEF (w przypadku emitentów, którzy nie skorzystaliby z ww. odroczenia).

Rozporządzenie ESEF

Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/815 z 17 grudnia 2018 r. uzupełniającym dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu raportowania (dalej „rozporządzeniem ESEF”), emitenci, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Unii Europejskiej, zwani dalej „emitentami”, mają obowiązek sporządzać swoje roczne raporty finansowe, w skład których wchodzą także sprawozdania finansowe, w formacie określonym w tym rozporządzeniu, a zatem w formacie XHTML

Autopromocja

W myśl rozporządzenia ESEF, w przypadku gdy roczny raport finansowy zawiera skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, zwanymi dalej „MSSF”, emitenci mają obowiązek znakowania tych sprawozdań stosując taksonomię MSSF przy użyciu specyfikacji Inline XBRL.
Rozporządzenie ESEF określa, że powyższe przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2020 r. lub później.

Przepisy ustawy o rachunkowości

Zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zwaną dalej „ustawą o rachunkowości”, emitenci sporządzają sprawozdania finansowe i składają je do Krajowego Rejestru Sądowego w:

  1. postaci elektronicznej, w strukturze logicznej i formacie udostępnianych w BIP Ministerstwa Finansów (tj. XML z załączonymi plikami PDF) – w odniesieniu do jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzanych według ustawy o rachunkowości;
  2. dowolnym formacie elektronicznym – w odniesieniu do jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z MSSF.

Zgodnie z zasadami rachunkowości sprawozdanie finansowe ma rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową jednostki oraz jej wynik finansowy. Dlatego sprawozdanie finansowe jednostki powinno być sporządzone w jednej określonej formie oraz prezentować niezbędne dane, które będą odpowiednio udostępniane wszystkim zainteresowanym odbiorcom.

Za zasadne uznano więc, żeby sprawozdania finansowe emitentów za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2020 r. lub później były sporządzane w jednym formacie elektronicznym, określonym w rozporządzeniu ESEF (XHTML) – zarówno na potrzeby raportu rocznego, służącego wypełnieniu obowiązków informacyjnych związanych z dopuszczeniem papierów wartościowych emitenta do obrotu na rynku regulowanym (przekazywanego do Komisji Nadzoru Finansowego, spółki prowadzącej rynek regulowany i do publicznej wiadomości), jak i na potrzeby złożenia tego sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby to ułatwić w BIP Ministerstwa Finansów w zakładce Struktury e-sprawozdań został opublikowany link, który zawiera także odwołanie do formatu i struktury raportu rocznego, o których mowa w rozporządzeniu ESEF.

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych

Ponieważ na forum unijnym osiągnięto wstępne porozumienie na zmianę dyrektywy 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym oraz zmieniająca dyrektywę 2001/34/WE w zakresie wprowadzenia dla państwa członkowskiego opcji dotyczącej odroczenia terminu obowiązkowego stosowania rozporządzenia ESEF o rok, Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydowały o skorzystaniu z możliwości przesunięcia o rok obowiązku stosowania ESEF przy jednoczesnym utrzymaniu możliwości raportowania w tym formacie już za rok 2020 (komunikat MF i UKNF). ]

W związku z tym Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość sporządzania sprawozdań finansowych za rok 2020 w jednej określonej formie, tj. w stosowanym dotychczas formacie (XML albo dowolny format elektroniczny), bądź w formacie XHTML zgodnym z ESEF (w przypadku emitentów, którzy nie skorzystaliby z ww. odroczenia).

Badanie sprawozdań finansowych sporządzonych w formacie określonym w rozporządzeniu ESEF

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 9 ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym biegły rewident w sprawozdaniu z badania sprawozdania finansowego zawiera opinię o tym, czy badane sprawozdanie finansowe jest zgodne co do formy i treści z przepisami prawa, statutem lub umową. Powyższe będzie miało zastosowanie również w przypadku sprawozdań finansowych sporządzonych w formacie wymaganym rozporządzeniem ESEF.

Jednocześnie z uwagi na to, że zgodnie z § 70 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia MF z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego stanowi element raportu rocznego, to zalecane jest, aby sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego emitenta było także sporządzone w formacie XHTML. Powyższe umożliwi emitentom publikację wszystkich elementów raportu rocznego zgodnie z wymogami rozporządzenia ESEF, a równocześnie zostanie zachowana postać elektroniczna sprawozdania wymagana art. 86 ust. 1 ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Wydział Prasowy, Biuro Komunikacji i Promocji

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA