Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. za 2021 rok (sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie do KRS) - terminy w 2022 roku

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. za 2021 rok (sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie do KRS) - terminy w 2022 roku
Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. za 2021 rok (sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie do KRS) - terminy w 2022 roku
Terminy na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2021 r. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wydłużone o 3 miesiące. Do kiedy trzeba sporządzić i zatwierdzić sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. oraz złożyć to sprawozdanie do KRS w 2022 roku?
rozwiń >

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

Na przełomie maja i czerwca każdego roku większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, dla których rok obrotowy pokrywa się  z rokiem kalendarzowym przygotowywała się do zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego polega na rozpatrzeniu wyniku finansowego jednostki, zweryfikowaniu wartości jej aktywów i pasywów oraz kapitałów własnych.
Zatwierdzając sprawozdanie finansowe właściciele jednostki, działając za pośrednictwem organu zatwierdzającego (w spółce z o.o. jest to zgromadzenie wspólników) potwierdzają rzetelność przygotowanego przez zarząd sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Oczywiście w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe jednostki podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego następuje po przedstawieniu przez biegłego sprawozdania z badania sprawozdania finansowego jednostki.

Terminy z ustawy o rachunkowości

Zgodnie z art. 53 ust.1 ustawy o rachunkowości z dn. 29 września 1994 r. roczne sprawozdanie finansowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Dniem bilansowym zgodnie z ustawą o rachunkowości jest dzień, na który dana jednostka zobowiązana jest sporządzić  sprawozdanie finansowe. W przypadku rocznych sprawozdań finansowych najczęściej będzie to 31 grudnia, gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli zatem rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone do 30 czerwca. Taka jest zasada (standardowy termin).

Sprawozdanie finansowe za 2021 rok - przedłużenie terminów o 3 miesiące

A jak to wygląda z zatwierdzaniem  sprawozdań finansowych za rok 2021? Otóż podobnie jak to miało miejsce z terminem zatwierdzania sprawozdań finansowych za 2020 rok, który ostatecznie został przedłużony do 30 września 2021 r. również termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok 2021 został tak samo wydłużony. Było to konsekwencją trwającej pandemii COVID-19, która u znacznej części podmiotów mogła powodować problemy z terminową realizacją obowiązków sprawozdawczych, jak i zamieszaniem jakie dla służb księgowych wywołuje wprowadzanie tzw. Polskiego Ładu.

Ostatecznie na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz sporządzania, zatwierdzania, udostępniania i przekazania do właściwych rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. z 2022 r. poz. 561), terminy dotyczące sprawozdawczości finansowej za 2021 r. zostały wydłużone.

Zgodnie z rozporządzeniem nowe, wydłużone terminy mają zastosowanie do obowiązków dotyczących roku obrotowego kończącego się po dniu 29 września 2021, jednak nie później niż w dniu 30 kwietnia 2022 r., których termin wykonania nie upłynął przed 31 marca 2022 r.  Generalnie terminy związane ze sprawozdawczością finansową za rok 2021 zostały przedłużone o 3 miesiące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w 2022 roku - termin

A zatem standardowy termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, został przesunięty na 30 września 2022 r.

Polecamy: „Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian. Zmiany 2022”

Obowiązek sporządzenia przez spółkę z o.o. sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności

Obowiązek sporządzenia przez spółkę z o.o. sprawozdania finansowego za rok 2021, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego tj. do 31 marca 2022 r., zostało wydłużone do 30 czerwca 2022 r. Podobnie jest jeśli chodzi o sporządzenie sprawozdania z działalności jednostki, w tym przypadku termin na jego sporządzenie został również przedłużony z 31 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Udostępnienie wspólnikom rocznego sprawozdania finansowego

W związku z przedłużeniem terminu na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2021 do 30 września 2022 roku, automatycznemu wydłużeniu uległ również termin obowiązkowego udostępnienia wspólnikom rocznego sprawozdania finansowego, co zgodnie z art. 68 ustawy o rachunkowości powinno nastąpić – najpóźniej na 15 dni przed terminem zgromadzenia wspólników. Jeśli zatem termin zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2021 r. przypada na 30 września 2022 roku (przedłużenie o 3 miesiące w stosunku do terminów standardowych) to udostępnienie w/w materiałów wspólnikom powinno nastąpić maksymalnie do 15 września 2022 r.

W przypadku, gdy  roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o. podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, termin na zakończenie takiego badania też uległ automatycznemu przedłużeniu, z tym że należy uwzględnić tu obowiązek udostępnienia wspólnikom informacji, o których mowa w art. 68 ustawy o rachunkowości (sprawozdanie biegłego rewidenta z badania powinno być udostępnione wspólnikom na 15 dni przed terminem zgromadzenia wspólników).

Zamknięcie ksiąg rachunkowych w 2022 roku (za 2021 rok)

Po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art.. 12 ust. 4 i ust. 5 ustawy o rachunkowości zamyka księgi rachunkowe za 2021, co powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2021.

W przypadku zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2021 w maksymalnym terminie tj. 30 września 2022 r. termin ten ulega automatycznemu przedłużeniu do 15 października 2022 r.

Złożenie zatwierdzonego sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego

Podobnie jest jeśli chodzi termin złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok 2021 do Krajowego Rejestru Sądowego. Czynność ta, co do zasady, powinna być wykonana w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników rocznego sprawozdania finansowego. Zakładając, że zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o., której rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok 2021 w maksymalnym terminie tj. 30 września 2022 r. to maksymalny termin na złożenie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok 2021 do Krajowego Rejestru Sądowego upływa 15 października 2022 r.

Wojciech Ostrowski, Radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

    Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

    Open banking ułatwi obsługę KSeF?

    Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

    MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

    Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

    Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

    Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

    Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

    Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

    Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku

    W 2024 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu rtv jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 czerwca 2023 r.

    Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

    W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

    Diety przedsiębiorcy w transporcie międzynarodowym mogą być kosztem

    Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.

    Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

    Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

    Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

    Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

    Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

    Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych. 

    Kwota zwrotów podatkowych za 2022 - ok. 24 mld zł

    Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

    Ponad milion złotych! Tyle wyniosła dopłata do składki zdrowotnej pewnego przedsiębiorcy

    22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

    Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci? Co gwarantuje BFG?

    Pensje, emerytury, renty czy stypendia spływają zwykle na nasze rachunki w bankach, gdzie przechowujemy także oszczędności na lokatach lub kontach. Czy w razie upadłości banku pieniądze przepadają bezpowrotnie? Na szczęście nie. Nad pokrzywdzonymi czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

    Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

    Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

    Gdzie najchętniej korzystamy z płatności odroczonych?

    Według Juniper Research, aktualna liczba ponad 360 milionów użytkowników płatności odroczonych na świecie, wzrośnie do ponad 900 milionów do 2027 roku. Płatności odroczone, które kojarzą się z zakupami w sieci, coraz mocniej zdobywają także offline, zwłaszcza na rynku usług zdrowotnych. 

    Webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” + certyfikat gwarantowany

    Zapraszamy na praktyczne webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 15 czerwca 2023 roku. Polecamy!

    Skale podatkowe, kwoty wolne i zwolnienia w podatku od spadków i darowizn będą podwyższone o wskaźnik inflacji. Co wynika z projektu rozporządzenia?

    Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, w którym chce podnieść w 2023 roku o wskaźnik inflacji kwoty pieniędzy oraz wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych z podatku od spadków i darowizn i niepodlegających temu podatkowi (kwoty wolne od podatku). Podwyższone będą także przedziały nadwyżki kwot wartości rzeczy i praw majątkowych podlegających opodatkowaniu, określone w skalach podatkowych z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

    Ile pieniędzy potrzeba by założyć startup technologiczny? Milion złotych wystarczy?

    Inwestycja miliona złotych może wydawać się ogromna, ale czy jest wystarczająca, by zbudować przełomowy startup technologiczny? Co można osiągnąć z takim kapitałem i jakie realne oczekiwania powinno się mieć wobec projektu z takim budżetem? A przede wszystkim, jak wygląda prowadzenie takiego startupu w polskich realiach?

    Fiskus chce karać oszukanych zagranicą, sąd przeciw

    Przedsiębiorca wysyła towar, kontrahent nie płaci. Takie przypadki zdarzają się też w handlu zagranicznym. Organy podatkowe niekiedy chcą, aby przedsiębiorca płacił podatek od kwoty, na którą go oszukano.

    Obligacje skarbowe w czerwcu 2023 r. - oferta, oprocentowanie. Preferencyjna cena przy zamianie

    Ministerstwo Finansów przedstawiło czerwcową ofertę i oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Posiadacze obligacji, których termin wykupu przypada w czerwcu będą mogli skorzystać z korzystnej oferty przy zamianie tych obligacji na obligacje nowej emisji.

    ZUS: wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na PUE ZUS prawem, nie obowiązkiem. Uwaga! Konieczne potwierdzenie rachunku bankowego

    W komunikacie z 24 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest uprawnieniem płatników składek, a nie obowiązkiem. Wniosek ten można złożyć najpóźniej w czwartek 1 czerwca 2023 r.

    Pracownika po pięćdziesiątce zatrudnię od zaraz. Pracodawcy cenią dojrzałość

    Jaka jest obecnie pozycja pracowników po 50. roku życia na rynku pracy? Czy silvers pracownicy niedługo zdominują miejsca pracy?

    Nierynkowa cena – konsekwencje na gruncie PIT i VAT

    Przepisy regulujące zasadę ceny rynkowej w ustawie o podatku PIT są identyczne jak te, z którymi mamy do czynienia w ustawie o CIT. Ustawa VAT co do zasady, nie przewiduje sankcji za ustalenie ceny odbiegającej od warunków rynkowych. Wyjątek może wystąpić między podmiotami powiązanymi.

    Małe reaktory jądrowe w Polsce. Obajtek: jesteśmy bliscy wskazania pierwszej lokalizacji w okolicach Warszawy

    Daniel Obajtek prezes PKN Orlen poinformował 23 maja 2023 r., że do końca 2023 roku przedstawi 13 potencjalnych lokalizacje dla SMR-ów (tj. małych modułowych reaktorów jądrowych). 7 pierwszych potencjalnych lokalizacji przedstawiono w kwietniu br. Prezes Obajtek stwierdził, że niedługo poinformuje o lokalizacji pierwszego reaktora w okolicach Warszawy.