reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Obowiązująca od 5 września 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość sporządzenia przez jednostki mikro uproszczonego sprawozdania finansowego już za 2014 r. Uproszczenie to dotyczy nie tylko firm kontynuujących działalność ale także tych, które rozpoczęły ją w 2014 r.

Ustawa o rachunkowości, (ujednoliconą wersję otrzymali Państwo w formie dodatku internetowego do niniejszego wydania Monitora księgowego - www.mk.infor.pl) pozwala wielu grupom jednostek gospodarczych (tzw. jednostkom mikro):

  • sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe, składające się jedynie ze skróconego bilansu oraz skróconego rachunku zysku i strat (patrz. załącznik nr. 4 ustawy o rachunkowości),
  • niesporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem, że niektóre informacje dotychczas zawarte w tym dokumencie zostaną ujawnione w informacjach uzupełniających do bilansu
  • niesporządzać sprawozdania z działalności (jedynie informacja o nabyciu udziałów własnych przez spółkę kapitałową lub komandytowo-akcyjną wymaga ujawnienia w informacjach uzupełniających do bilansu,
  • niesporządzać zestawienia zmian w kapitale,
  • niesporządzać rachunku przepływów pieniężnych,
  • zrezygnować z zachowania zasady ostrożności przy wycenie aktywów i pasywów (nie musza zatem dokonywać odpisów aktualizujących aktywów ani tworzyć rezerw na zobowiązania, których wysokość lub termin nie są jednostce znane.

Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Warto podkreślić, że zastosowanie dopuszczalnych ustawą nowelizującą uproszczeń zawsze jest dobrowolne. O tym czy jednostka spełniająca definicje jednostki mikro skorzysta z uproszczeń, decyduje organ zatwierdzający. Decyzja musi stanowić element przyjętej przez jednostkę zasad (polityki) rachunkowości. Jeśli jednak właściciele tych firm zdecydują się na stosowanie uproszczeń to jest to równoznaczne z wystąpieniem obowiązku wyceny wszystkich pozycji w bilansie po koszcie historycznym tzn. po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia (nie mogą stosować do wyceny wartości godziwej ani skorygowanej ceny nabycia).

O tym jakie jednostki mogą skorzystać z uproszczeń, na czym polegają uproszczenia, oraz jaki jest zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym jednostek mikro pisaliśmy szczegółowo w raporcie Monitora księgowego nr 17/2014 "Nowelizacja ustawy o rachunkowości - uproszczenia w sprawozdawczości dla jednostek mikro ale nie tylko". Postać skróconego bilansu i skróconego rachunku zysków i strat znajdą Państwo natomiast w załączniku nr. 4 do ustawy o rachunkowości – ujednoliconą wersję ustawy o rachunkowości z uwzględnieniem zmian obowiązujących do 5 września 2014 r. dołączyliśmy do niniejszego wydania Monitora księgowego w formie dodatku internetowego „ Ustawa o rachunkowości z uwzględnieniem zmian dla jednostek mikro”.


Aktywny wzór bilansu i rachunku zysków i strat dla jednostek mikro jest dostępny również w na stronie internetowej www.inforfk.pl  w zakładce Formularze - Rachunkowość firm.


Paweł Muż

ekonomista, redaktor „MONITORA księgowego”, specjalista w dziedzinie rachunkowości


Podstawa prawna:

- art. 46 ust. 5 pkt. 4, art. 47 ust. 4 pkt 4, art. 48 ust. 3, art. 48b ust. 4, art. 49 ust. 4 ust. 1 pkt. 2, art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz. U. z 2014 r., poz. 1100

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama