reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym

Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym

Przedsiębiorstwa są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym przygotowują sprawozdanie finansowe, które składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Przyjęte przez jednostkę zasady ewidencji kosztów mają wpływ na wybór wariantu rachunku.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Układ rodzajowy

Jednym z dwóch głównych układów ewidencji kosztów działalności podstawowej przedsiębiorstwa jest układ rodzajowy. Koszty w tym układzie są dzielone ze względu na rodzaj, to znaczy przedmiot, z którym koszt jest związany. Może to być na przykład koszt związany z materiałami, energią, czy środkiem trwałym. Układ rodzajowy kosztów charakteryzuje się tym, że ewidencja dotyczy kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym i nie bierze pod uwagę tego okresu, którego te koszty rzeczywiście dotyczą.

Rodzaje kosztów

W układzie rodzajowym można wyróżnić następujące, najczęściej występujące pozycje kosztów w prowadzeniu ewidencji:

1) amortyzacja, czyli koszty zużycia środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Zmniejszenie wartości dobra następuje w wyniku używania (i zużywania się) dobra oraz jego starzenie się.

2) zużycie materiałów i energii, to znaczy koszty zużycia podstawowych materiałów i surowców oraz materiałów biurowych, części zapasowych, opakowań, energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody ciepłej i zimnej i energii w innej postaci.

3) usługi obce, czyli koszty usług świadczonych przez dostawców zewnętrznych. Są to m.in. usługi: transportowe, sprzętowe, remontów, składowania, konserwacji, telekomunikacyjne, pocztowe, najem dzierżawa, obsługa bankowa, informatyczne.

4) podatki i opłaty. Są to koszty obciążające jednostkę (podatki i opłaty) o charakterze publicznoprawnym, na przykład: opłaty skarbowe, podatek od nieruchomości.

5) wynagrodzenia, czyli ogół pieniężnych i nie pieniężnych (w naturze) wynagrodzeń za pracę, przy czym nie ma znaczenia charakter stosunku pracy.

Wycena rezerw na świadczenia pracownicze – ujmowanie zysków i strat aktuarialnych

6) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników, to znaczy koszty, jakie ponosi pracodawca związane z obowiązkowym ubezpieczeniem pracowników, a także inne świadczenia na rzecz pracowników, m.in.: składki z tytułu ubezpieczeń społecznych opłaconych ze środków pracodawcy, składki na Fundusz Pracy, składki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, koszty odzieży ochronnej i roboczej, świadczenia rzeczowe związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, koszty szkolenia pracowników, a także świadczenia urlopowe.

7) pozostałe koszty rodzajowe, na które składają się np.: koszty reprezentacji i reklamy, koszty ubezpieczeń majątkowych, czy koszty podróży służbowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama