Rodzaje kosztów w układzie rodzajowym
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
REKLAMA
Układ rodzajowy
Jednym z dwóch głównych układów ewidencji kosztów działalności podstawowej przedsiębiorstwa jest układ rodzajowy. Koszty w tym układzie są dzielone ze względu na rodzaj, to znaczy przedmiot, z którym koszt jest związany. Może to być na przykład koszt związany z materiałami, energią, czy środkiem trwałym. Układ rodzajowy kosztów charakteryzuje się tym, że ewidencja dotyczy kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym i nie bierze pod uwagę tego okresu, którego te koszty rzeczywiście dotyczą.
Rodzaje kosztów
W układzie rodzajowym można wyróżnić następujące, najczęściej występujące pozycje kosztów w prowadzeniu ewidencji:
1) amortyzacja, czyli koszty zużycia środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Zmniejszenie wartości dobra następuje w wyniku używania (i zużywania się) dobra oraz jego starzenie się.
2) zużycie materiałów i energii, to znaczy koszty zużycia podstawowych materiałów i surowców oraz materiałów biurowych, części zapasowych, opakowań, energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody ciepłej i zimnej i energii w innej postaci.
3) usługi obce, czyli koszty usług świadczonych przez dostawców zewnętrznych. Są to m.in. usługi: transportowe, sprzętowe, remontów, składowania, konserwacji, telekomunikacyjne, pocztowe, najem dzierżawa, obsługa bankowa, informatyczne.
4) podatki i opłaty. Są to koszty obciążające jednostkę (podatki i opłaty) o charakterze publicznoprawnym, na przykład: opłaty skarbowe, podatek od nieruchomości.
5) wynagrodzenia, czyli ogół pieniężnych i nie pieniężnych (w naturze) wynagrodzeń za pracę, przy czym nie ma znaczenia charakter stosunku pracy.
Wycena rezerw na świadczenia pracownicze – ujmowanie zysków i strat aktuarialnych
6) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników, to znaczy koszty, jakie ponosi pracodawca związane z obowiązkowym ubezpieczeniem pracowników, a także inne świadczenia na rzecz pracowników, m.in.: składki z tytułu ubezpieczeń społecznych opłaconych ze środków pracodawcy, składki na Fundusz Pracy, składki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, koszty odzieży ochronnej i roboczej, świadczenia rzeczowe związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, koszty szkolenia pracowników, a także świadczenia urlopowe.
7) pozostałe koszty rodzajowe, na które składają się np.: koszty reprezentacji i reklamy, koszty ubezpieczeń majątkowych, czy koszty podróży służbowych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat