Rok obrotowy inny niż kalendarzowy a sprawozdanie finansowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Jednostka, której rok obrotowy zaczął się w 2015 r., a skończy w 2016 r., nie ma obowiązku sporządzać rocznego sprawozdania finansowego według zmienionych przepisów ustawy o rachunkowości.
UZASADNIENIE
Nowelizacja ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 23 września 2015 r., wprowadziła m.in. zmiany w wykazywaniu poszczególnych elementów w ramach rocznego sprawozdania finansowego (jak np. usunięcie pozycji zysków i strat nadzwyczajnych czy zmiana prezentacji udziałów własnych). Zmiany te – co do zasady – mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się po 1 stycznia 2016 r. (art. 6 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw).
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zatem spółka, której rok obrotowy rozpoczął się 1 kwietnia 2015 r., a skończy 31 marca 2016 r., nie musi sporządzać rocznego sprawozdania finansowego za ten okres według zmienionego załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Należy przy tym wskazać, że ustawodawca zezwolił, by jednostki na zasadzie wyboru mogły wprowadzone zmiany stosować już do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy 2015 (art. 6 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości). Tym samym jednostka, o której mowa w pytaniu, może to uczynić na zasadzie dobrowolności, gdyż sprawozdanie za okres od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. jest według ustawy o rachunkowości sprawozdaniem za rok 2015.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1333
Irena Pazio
główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat