Rozporządzenie UE w sprawie badań sprawozdań finansowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Unijna reforma audytu
Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
Zobacz: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r.
W związku z tym 15 czerwca 2016 r. Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) przyjęła sprawozdanie na temat zmian w Polsce na rynku świadczenia usług w zakresie badań ustawowych na rzecz jednostek zainteresowania publicznego, które zostało przekazane do Komisji Europejskiej i innych instytucji UE (wskazanych w art. 27 rozporządzenia UE, m.in. Komitetowi Europejskich Organów Nadzoru Audytowego, Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego).
Zmiany w Komisji Nadzoru Audytowego
Zgodnie z nowymi wymogami w skład organu nadzoru publicznego nie będą mogli wchodzić praktykujący biegli rewidenci. W związku z tym, jak poinformowało Ministerstwo Finansów, na posiedzeniu KNA 15 czerwca 2016 r. przewodniczący Komisji, wiceminister finansów Wiesław Janczyk, podziękował za wkład i zaangażowanie w działalność KNA ustępującym członkom Komisji: Jackowi Hryniukowi, Sławomirowi Mirkowskiemu oraz Ewie Jakubczyk-Cały (nieobecnej na posiedzeniu). Podziękował również Dagmarze Wieczorek-Bartczak, która zrezygnowała z funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji, którą pełniła od 2009 r.
Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja
Forum współpracy audytu w UE
Rozporządzenie UE tworzy również nową formę współpracy organów nadzoru na forum Unii Europejskiej - Komitet Europejskich Organów Nadzoru Audytowego (ang. skrót: CEAOB – Committee of European Auditing Oversight Bodies). KNA zapowiedziało, że włączy się aktywnie w jego prace. Pierwsze posiedzenie CEAOB planowane jest na 12 lipca 2016 r.
KNA kontynuuje też prace rozpoczęte w 2015 r., dlatego zwróciła się do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o wspieranie biegłych rewidentów i firmy audytorskie w wykonywaniu zadań, które wynikają z nowych przepisów. Chodzi szczególnie o standardy rewizji finansowej, zasady wewnętrznej kontroli jakości w firmach audytorskich oraz zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Biegły rewident partnerem i doradcą przedsiębiorcy
Rola biegłego rewidenta w poprawie jakości sprawozdania finansowego
Oprac. Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat