Nowe wyzwania przed Komitetami Audytu
REKLAMA
REKLAMA
Komitety Audytu od dawna funkcjonują w spółkach publicznych na zagranicznych, dojrzałych rynkach. Są odpowiedzialne za nadzór nad sprawozdawczością finansową w spółce. Zapoczątkowane zmiany wynikają z Rozporządzenia nr 537/2014 z 16 kwietnia 2014 roku, przyjętego przez Parlament Europejski i Radę Europejską.
REKLAMA
Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z 11 maja 2017 roku nakłada obowiązek powoływania komitetów audytu w jednostkach zainteresowania publicznego (JZP), czyli spółkach publicznych, bankach, firmach ubezpieczeniowych, domach maklerskich, Otwartych Funduszach Emerytalnych oraz Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych o określonej wielkości. Oznacza to, że spółki, w których do tej pory zadania Komitetu Audytu pełniła Rada Nadzorcza, będą musiały powołać nowy organ.
Głównym celem reformy audytu w Unii Europejskiej jest wzmocnienie niezależności i obiektywizmu biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, poprawa jakości przeprowadzonych badań sprawozdań finansowych oraz wzmocnienie nadzoru publicznego w wyżej wymienionym zakresie. Zmiany zmierzają w kierunku profesjonalizacji i usystematyzowania praktyk w tym zakresie.
Z jednej strony, osiągnięcie celu reformy ma być możliwe poprzez zwiększone obowiązki związane z przeprowadzeniem badania sprawozdania finansowego oraz przygotowania sprawozdania z badania, a z drugiej poprzez realizację szeregu zadań przez Komitety Audytu.
Więcej informacji w serwisie EY dedykowanym Komitetom Audytu
Źródło: EY
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat