REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie nowe deklaracje CIT obowiązują w 2010 r.

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z najważniejszych zmian wprowadzono zbiorczą deklarację CIT-10Z, która zastąpiła deklarację CIT-10R. Zmieniły się też inne wzory deklaracji.


Od 1 stycznia 2010 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu należności licencyjnych oraz dywidendy w 2010 r. stosują nowe deklaracje CIT. Z najważniejszych zmian wprowadzono zbiorczą deklarację CIT-10Z, która zastąpiła deklarację CIT-10R. Nowe wzory deklaracji CIT-6R, CIT-9R, CIT-7, IFT-2/IFT-2R i CIT-10Z stanowią załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 224, poz. 1798) - dalej: „rozporządzenie”.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe formularze

Od stycznia 2010 r. obowiązują następujące nowe formularze:

• CIT-6R - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

• CIT-9R - deklaracja o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim, uzyskanego przez zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi handlowej od zagranicznych zleceniodawców,

• CIT-10Z - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• CIT-7 - informacja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

• IFT-2/IFT-2R - informacja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Główną zmianę stanowi wprowadzenie w formularzach CIT-6R i CIT-9R, CIT-10Z i IFT-2R dodatkowych rubryk, dotyczących liczby miesięcy składających się na rok podatkowy płatnika (podatnika), i rozliczenia kwot pobranego podatku w poszczególnych miesiącach. Formularz CIT-6R po nowelizacji dotyczy wyłącznie polskich podatników. Do deklaracji wprowadzono dodatkową pozycję: Wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe (poz. 35). Pozostałe zmiany we wzorach formularzy mają głównie charakter redakcyjno-porządkowy.

 

Sprawdź aktywne deklaracje CIT w Internetowy Serwisie Księgowego

 

Czego dotyczy nowy formularz CIT-10Z

REKLAMA

Formularz CIT-10Z zastąpił deklarację CIT-10R. Przypomnijmy, że CIT-10R był deklaracją o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Należy zaznaczyć, że do rozliczenia za 2009 r. dalej należało zastosować CIT-10R. Podobnie w przypadku płatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2010 r., a zakończy się po tym dniu, do końca przyjętego roku podatkowego powinni oni stosować deklarację CIT-10R.

Wprowadzenie formularza CIT-10Z ma ułatwić płatnikom obowiązki w zakresie sprawozdawczości. Od 1 stycznia 2010 r. rozliczenie tego podatku będzie realizowane za pomocą jednej zbiorczej deklaracji podatkowej obejmującej wszystkie zdarzenia, które stały się podstawą wpłat do urzędu skarbowego. Oznacza to, że płatnicy nie będą składali wielu deklaracji CIT-10R, ale jedną zbiorczą deklarację CIT-10Z. Deklaracje płatnicy składają do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego. W deklaracji należy wpisać wypłacone kwoty (łącznie wszystkim podatnikom) oraz należny do wpłaty podatek w poszczególnych miesiącach i odrębnie za rok podatkowy.

Formularz CIT-10Z przeznaczony jest tylko dla zagranicznych podatników nierezydentów.

Od kiedy stosować nowe formularze

Nowe wzory należy stosować do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2010 r. (§ 2 rozporządzenia). I tak np. podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mają obowiązek złożyć pierwszy raz CIT-10Z do końca stycznia 2011 r. Płatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2010 r., a zakończy się po tym dniu, do końca przyjętego roku podatkowego stosują dotychczas obowiązujące wzory deklaracji (§ 3 rozporządzenia).

• rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 224, poz. 1798

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA