REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować w pkpir przychód z działalności turystycznej

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych opodatkowaną według procedury VAT marża. Czy w pkpir jako przychód będę wykazywał wyłącznie uzyskaną marżę?

RADA

Autopromocja

Podatnik świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża w pkpir jako przychód wykazuje kwotę należności za sprzedaną usługę turystyczną pomniejszoną o VAT należny od marży, a nie wyłącznie marżę. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że podatnik świadczy usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża. Aby ustalić, co jest jego przychodem z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, należy odwołać się do art. 14 ust. 1 updof. Z przepisu tego wynika, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny.

Oznacza to, że u podatnika, o którym mowa w pytaniu, przychodem z tytułu usług turystycznych opodatkowanych według procedury VAT marża jest kwota należności za sprzedaną usługę turystyczną pomniejszona o VAT należny od marży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKPiR 2013 - przewodnik po zmianach

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów


UWAGA!

Od 2013 r. podmiot świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża na wystawianych fakturach powinien wpisywać wyrazy „procedura marży dla biur podróży” zamiast „faktura VAT marża”.


Taki sposób ustalania przychodu w przypadku świadczenia usług turystycznych opodatkowanych według procedury VAT marża potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2008 r., sygn. IBPB1/415-326/07/MW, czytamy, że:

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy, należy stwierdzić, iż nie jest możliwe ewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wyłącznie marży. Ze złożonego wniosku wynika bowiem, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych rozliczaną fakturami VAT marża, zgodnie z wymogami ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży usług turystycznych winny być dokonywane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie prawidłowych dowodów księgowych, a następnie pomniejszone zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o należny (wyliczony od marży) podatek od towarów i usług.

Podatnik świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża powinien wyliczony w powyższy sposób przychód ująć w kolumnie 7 pkpir - wartość sprzedanych towarów i usług.

 


PKPiR
2013 - zmiany zasad prowadzenia

Zmiany w PKPiR oraz ewidencji przychodów


PRZYKŁAD

Biuro podróży zorganizowało w lipcu br. wycieczkę nad morze dla spółki z o.o. za 12 500 zł. Łączne koszty usług zakupionych dla bezpośredniej korzyści turysty wyniosły 5000 zł.

Marża brutto wyniosła: 7500 zł = 12 500 zł - 5000 zł.

Podstawa opodatkowania VAT: 6097,56 zł = 7500 zł - (7500 x 23 : 123).

VAT należny: 1402,44 zł = 6097,56 zł x 23%.

Przychód z tytułu sprzedanej wycieczki wyniósł zatem 11 097,56 zł = 12 500 zł - 1402,44 zł.

Ewidencja podanych zdarzeń w pkpir za lipiec 2013 r.:

 

Lp.

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Wartość sprzedanych towarów i usług

1

2

3

6

7

1)

08.07.2013

Faktura „procedura marży dla biura podróży” nr 87/2013

Przychód

11 097,56 zł

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 21

• art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 35

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, redaktor „Monitora księgowego”, autorka licznych publikacji w zakresie podatków dochodowych i VAT

 

CZYTAJ TAKŻE

 

„Jak zaewidencjonować w pkpir fakturę VAT marża” - Mk nr 12/2012, dostępny na www.mk.infor.pl

 

 

 

POLECAMY!

W 12 numerze „MONITORA księgowego”

„Korekta kosztów w pkpir”

• do kiedy i jak należy wpisać do pkpir korekty kosztów dokonywane od początku 2013 r., a nie wpisane do tej pory do księgi

• jak wpisywać do pkpir korekty kosztów dokonywane na bieżąco

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • analdor
    2024-02-18 23:27:40
    bez sensu, a gdzie vat?
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA