REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Dorota Gaweł
konsultant podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od początku lipca 2013 r. ma zastosowanie zwolnienie z podatku u źródła w przypadku odsetek i należności licencyjnych. Jakie warunku muszą być spełnione, by należności licencyjne mogły skorzystać ze zwolnienia?

Kontrahent zagraniczny wystawił na przedsiębiorcę fakturę z tytułu opłat za korzystanie ze znaku towarowego za miesiąc maj, z terminem płatności przypadającym do dnia 30 czerwca 2013 r. Spółka wypłacająca należności za granicę, standardowo realizuje przelewy raz w miesiącu, tj. na początku kolejnego miesiąca. Czy powyższa płatność, będzie więc mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku u źródła, które rozpoczęło obowiązywanie z dniem 1 lipca 2013 r.?

REKLAMA

Autopromocja


Podatek u źródła


Co do zasady, należności, o jakich mowa w art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o CIT, uzyskane na terytorium Polski przez nierezydentów są opodatkowane podatkiem u źródła, według stawki 20%.

W zakresie tego przepisu, poza odsetkami, mieszczą się również przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).


Zwolnienie z podatku


Docelowo, ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania wskazanych przychodów z odsetek i należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, pod określonymi w tym przepisie warunkami.

Treść art. 7 ww. ustawy nowelizującej wskazuje, że zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Do tego czasu stawka podatku dochodowego od tych przychodów ulegała stopniowemu obniżeniu i do dnia 30 czerwca 2013 r., wynosiła 5%. Natomiast począwszy od dnia 1 lipca 2013 r., na warunkach wskazanych w treści art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT, zakończył się okres przejściowy i możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania wypłacanych należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Jak rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności


Przychody uzyskane od 1 lipca 2013 r.


Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, omawiane zwolnienie ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Przy czym rozważając przedstawiony przypadek, treść tego przepisu należałoby interpretować łącznie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, wskazującym, iż podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

 

Analiza obu regulacji prowadzi do wniosku, iż wszelkie płatności przekazywane nierezydentom, począwszy od wskazanej daty, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na przedstawionych zasadach.

Stanowi to również konsekwencję przyjętego przez nasz system prawny mechanizmu poboru podatku u źródła, gdzie inny podmiot (odbiorca należności) jest podatnikiem, a inny (spółka), jest zobowiązany jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Podatek u źródła jest należnością potrącaną w dniu dokonywania zapłaty, co prowadzi do wniosku, że dzień wypłaty należności nierezydentowi jest tożsamy z dniem uzyskania przez niego przychodu (tak np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 czerwca 2012 r.).

Faktura korygująca 2013

Zatem z chwilą uregulowania zobowiązania powstaje obowiązek zapłaty podatku, przy uwzględnieniu stawki obowiązującej na ten dzień.

Dodatkowo trzeba zauważyć, iż określając datę rozpoczęcia obowiązywania omawianego zwolnienia, ustawodawca posługuje się pojęciem „przychodów (dochodów) uzyskanych” (a nie np. należnych), od tej daty, co  sugeruje, że o stosowaniu zwolnienia decyduje sam moment faktycznego otrzymania należności.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane z końcem 2013 r.


Istotne jest więc, w jakim przedziale czasowym wypłacana jest należność (przed czy po dniu 1 lipca 2013 r.), a nie jakiego okresu będzie dotyczyła, w związku z czym o zastosowaniu zwolnienia decyduje moment płatności. W efekcie płatnik, przy spełnieniu wymogów zastosowania zwolnienia, nie będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku od należności wypłacanej w np. lipcu b.r, pomimo, że dotyczy ona wcześniejszych miesięcy. Warto również mieć na uwadze, że zwolnienie podatkowe nie wiąże się z możliwością odstąpienia od obowiązków w zakresie sporządzania informacji IFT 2/2R.

Dorota Gaweł, Konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA