| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Od początku lipca 2013 r. ma zastosowanie zwolnienie z podatku u źródła w przypadku odsetek i należności licencyjnych. Jakie warunku muszą być spełnione, by należności licencyjne mogły skorzystać ze zwolnienia?

Kontrahent zagraniczny wystawił na przedsiębiorcę fakturę z tytułu opłat za korzystanie ze znaku towarowego za miesiąc maj, z terminem płatności przypadającym do dnia 30 czerwca 2013 r. Spółka wypłacająca należności za granicę, standardowo realizuje przelewy raz w miesiącu, tj. na początku kolejnego miesiąca. Czy powyższa płatność, będzie więc mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku u źródła, które rozpoczęło obowiązywanie z dniem 1 lipca 2013 r.?


Podatek u źródła


Co do zasady, należności, o jakich mowa w art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o CIT, uzyskane na terytorium Polski przez nierezydentów są opodatkowane podatkiem u źródła, według stawki 20%.

W zakresie tego przepisu, poza odsetkami, mieszczą się również przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).


Zwolnienie z podatku


Docelowo, ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania wskazanych przychodów z odsetek i należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, pod określonymi w tym przepisie warunkami.

Treść art. 7 ww. ustawy nowelizującej wskazuje, że zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Do tego czasu stawka podatku dochodowego od tych przychodów ulegała stopniowemu obniżeniu i do dnia 30 czerwca 2013 r., wynosiła 5%. Natomiast począwszy od dnia 1 lipca 2013 r., na warunkach wskazanych w treści art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT, zakończył się okres przejściowy i możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania wypłacanych należności.

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Jak rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności


Przychody uzyskane od 1 lipca 2013 r.


Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, omawiane zwolnienie ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Przy czym rozważając przedstawiony przypadek, treść tego przepisu należałoby interpretować łącznie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, wskazującym, iż podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK