Zwolnienie z podatku należności licencyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Kontrahent zagraniczny wystawił na przedsiębiorcę fakturę z tytułu opłat za korzystanie ze znaku towarowego za miesiąc maj, z terminem płatności przypadającym do dnia 30 czerwca 2013 r. Spółka wypłacająca należności za granicę, standardowo realizuje przelewy raz w miesiącu, tj. na początku kolejnego miesiąca. Czy powyższa płatność, będzie więc mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku u źródła, które rozpoczęło obowiązywanie z dniem 1 lipca 2013 r.?
REKLAMA
Podatek u źródła
Co do zasady, należności, o jakich mowa w art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o CIT, uzyskane na terytorium Polski przez nierezydentów są opodatkowane podatkiem u źródła, według stawki 20%.
W zakresie tego przepisu, poza odsetkami, mieszczą się również przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).
Zwolnienie z podatku
Docelowo, ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania wskazanych przychodów z odsetek i należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, pod określonymi w tym przepisie warunkami.
Treść art. 7 ww. ustawy nowelizującej wskazuje, że zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Do tego czasu stawka podatku dochodowego od tych przychodów ulegała stopniowemu obniżeniu i do dnia 30 czerwca 2013 r., wynosiła 5%. Natomiast począwszy od dnia 1 lipca 2013 r., na warunkach wskazanych w treści art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT, zakończył się okres przejściowy i możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania wypłacanych należności.
Zapraszamy na forum o podatku CIT
Jak rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności
Przychody uzyskane od 1 lipca 2013 r.
Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, omawiane zwolnienie ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Przy czym rozważając przedstawiony przypadek, treść tego przepisu należałoby interpretować łącznie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, wskazującym, iż podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT
Analiza obu regulacji prowadzi do wniosku, iż wszelkie płatności przekazywane nierezydentom, począwszy od wskazanej daty, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na przedstawionych zasadach.
Stanowi to również konsekwencję przyjętego przez nasz system prawny mechanizmu poboru podatku u źródła, gdzie inny podmiot (odbiorca należności) jest podatnikiem, a inny (spółka), jest zobowiązany jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Podatek u źródła jest należnością potrącaną w dniu dokonywania zapłaty, co prowadzi do wniosku, że dzień wypłaty należności nierezydentowi jest tożsamy z dniem uzyskania przez niego przychodu (tak np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 czerwca 2012 r.).
Zatem z chwilą uregulowania zobowiązania powstaje obowiązek zapłaty podatku, przy uwzględnieniu stawki obowiązującej na ten dzień.
Dodatkowo trzeba zauważyć, iż określając datę rozpoczęcia obowiązywania omawianego zwolnienia, ustawodawca posługuje się pojęciem „przychodów (dochodów) uzyskanych” (a nie np. należnych), od tej daty, co sugeruje, że o stosowaniu zwolnienia decyduje sam moment faktycznego otrzymania należności.
Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane z końcem 2013 r.
Istotne jest więc, w jakim przedziale czasowym wypłacana jest należność (przed czy po dniu 1 lipca 2013 r.), a nie jakiego okresu będzie dotyczyła, w związku z czym o zastosowaniu zwolnienia decyduje moment płatności. W efekcie płatnik, przy spełnieniu wymogów zastosowania zwolnienia, nie będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku od należności wypłacanej w np. lipcu b.r, pomimo, że dotyczy ona wcześniejszych miesięcy. Warto również mieć na uwadze, że zwolnienie podatkowe nie wiąże się z możliwością odstąpienia od obowiązków w zakresie sporządzania informacji IFT 2/2R.
Dorota Gaweł, Konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat