Zaliczki uproszczone, czy kwartalne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
INFORFK: Zmiany w VAT 2014
Zawiadomienia o wyborze sposobu opłacania zaliczek
Warunkiem skorzystania z zaliczek uproszczonych lub kwartalnych zarówno przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PDOF), jak i podatników podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP) jest złożenie pisemnego zawiadomienia o wyborze takiej metody opłacania zaliczek. Brak jest tu urzędowych druków. Podatnik jest zobowiązany do złożenia własnoręcznie napisanego zawiadomienia. Część urzędów skarbowych udostępnia wzory druków, z których podatnik może skorzystać. Przykładowe wzory zawiadomień prezentujemy w dalszej części opracowania.
Złożenie zawiadomienia nie podlega żadnym opłatom. Przedsiębiorca może je złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą. Aby zawiadomienie odniosło skutek, nie jest wymagana żadna czynność ze strony organu podatkowego, np. wydanie decyzji. Złożone zawiadomienie odnosi skutek na kolejne lata i nie ma potrzeby ponownego składania go za dany rok podatkowy. Natomiast podatnik, który chciałby wrócić do podstawowej metody opłacania zaliczek w 2014 r., powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji ze stosowanej przez siebie metody do 20 lutego br. (art. 25 ust. 7a updop i art. 44 ust. 6d updof).
Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R
Zaliczki uproszczone
W sposób uproszczony mogą się rozliczać przedsiębiorcy, którzy płacą PDOF według skali lub w formie podatku liniowego. Przywilej ten nie przysługuje podatnikom płacącym podatek zryczałtowany. Prawo do płacenia zaliczek uproszczonych mają także podatnicy PDOP. W 2014 r. nie mogą z tego prawa korzystać przedsiębiorcy, którzy w zeznaniach składanych w 2013 i 2012 r. nie wykazali dochodu do opodatkowania. Przepisy o zaliczkach uproszczonych nie mają także zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
Podstawą wyliczenia uproszczonych zaliczek na 2014 r. jest dochód wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w 2013 r. (zeznanie za 2012 r.). Jeśli w tym zeznaniu podatnik dochodu nie wykazał (lub dochód nie przekraczał kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku), podstawą określenia wysokości zaliczek może być dochód wykazany w zeznaniu złożonym przed dwoma laty (zeznanie za 2011 r.). Zaliczka uproszczona wynosi 1/12 kwoty podatku wykazanego w tych zeznaniach.
Ustalona kwota zaliczki w formie uproszczonej może ulec zmianie, tylko jeśli na skutek korekty zeznania podatkowego zmieni się wysokość dochodu, który został przyjęty do obliczenia uproszczonych zaliczek (art. 25 ust. 9 updop i art. 44 ust. 6f updof).
Jak wypełnić informację PIT-11
Obiady i lunche biznesowe można zaliczyć do kosztów
Przykład
Slawpol Sp. z o.o. od 2014 r. płaci zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą wyliczenia tych zaliczek było zeznanie podatkowe za 2012 r. Jeżeli w trakcie 2014 r. okaże się, że spółka wykazała błędny dochód w zeznaniu rocznym za 2012 r., to kwota zaliczek uproszczonych ulegnie zwiększeniu lub zmniejszeniu. Zmiana wysokości zaliczki nastąpi, rozpoczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta zeznania.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Wybór formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy - zaliczki uproszczone i kwartalne" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat