Kategorie

Zwolnienie z VAT - co warto wiedzieć w 2014 r.?

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
inforCMS
Przepisy podatkowe przewidują dwa rodzaje zwolnień z podatku VAT: przedmiotowe odnoszące się do sprzedaży konkretnych usług i towarów oraz podmiotowe, przewidziane dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli określonego ustawowo limitu sprzedaży w danym roku. Liczne zmiany w przepisach podatkowych obowiązujące od początku 2014 roku dotyczą również możliwości skorzystania z powyższych zwolnień.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet


Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi podjąć decyzję, czy wybrać status podatnika VAT czynnego, czy też zdecydować się na zwolnienie podmiotowe z VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie musi poświęcać czasu na naliczanie podatku i odprowadzanie go do urzędu, a także na składanie deklaracji podatkowych. Nie ma on również prawa do odliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku.

Z kolei „VAT-owcy” naliczają VAT od sprzedanych towarów i usług, ale mogą od niego odliczyć podatek od zakupów - do fiskusa trafia tylko różnica - co w praktyce skutkuje dokonywaniem zakupów w cenach netto.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.


Zwolnienie podmiotowe z VAT


Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT, jeżeli wartość dokonanej przez niego sprzedaży towarów i usług nie przekroczyła w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. To znaczy, że jeżeli w 2013 roku obroty przedsiębiorcy nie przekroczyły powyższego limitu, to w 2014 roku ma on dalej prawo do zwolnienia z podatku. Istotne jednak, aby prawidłowo wyliczyć limit zwolnienia. Podczas ustalania limitu dającego prawo do zwolnienia z VAT nie bierze się pod uwagę:

- kwoty transakcji zwolnionych z VAT przedmiotowo, czyli na podstawie rodzaju sprzedaży (m.in. nauczanie języków obcych, usługi lekarza, dentysty, psychologa, itd.),

- sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,

- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

- sprzedaży wysyłkowej na terenie kraju i poza jego granicę,

- transakcji związanych z nieruchomościami, transakcji dotyczących walut, udzielania kredytów i pożyczek, usług ubezpieczeniowych - jeżeli czynności te nie mają charakteru usług pomocniczych.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.

Tym samym przedsiębiorca zwolniony z VAT musi pamiętać, aby w prowadzonym rejestrze sprzedaży odpowiednio oznaczać te transakcje, których do limitu nie wlicza się. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzedaży odgórnie zwolnionej z VAT (czyli przedmiotowo) - może bowiem zdarzyć się, że w jednej firmie występuje zarówno sprzedaż odgórnie zwolniona, jak i sprzedaż innego rodzaju.


Uwaga!

Istnieje także sprzedaż, która odgórnie wymaga rejestracji VAT. Dokonując jej przedsiębiorca automatycznie traci prawo do zwolnienia na podstawie limitu sprzedaży. Chodzi m.in. o usługi doradcze, prawnicze, sprzedaż alkoholu i papierosów, a także metali szlachetnych, w tym wyrobów, które te metale zawierają.


To nie koniec zasad, na które przedsiębiorca zwolniony z VAT podmiotowo (na podstawie limitu sprzedaży) musi uważać. Od początku 2014 roku trzeba ponadto pamiętać o takich kwestiach:

- Zwolnienie z VAT przestaje obowiązywać z chwilą dokonania transakcji sprzedaży, którą przekroczono kwotę 150 000 zł. Należy więc uważnie śledzić wartość sprzedaży, gdy zbliża się ona do limitu.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

- Po przekroczeniu limitu konieczne jest zgłoszenie do urzędu faktu przekroczenia limitu oraz złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, a także dokonanie wyboru okresu rozliczeniowego (miesięcznego lub kwartalnego). Nie jest już natomiast obowiązkowe sporządzenie spisu z natury na dzień utraty prawa do zwolnienia i składanie go w urzędzie skarbowym, po to aby móc odliczyć podatek od towarów nabytych przed utratą prawa do zwolnienia. Taki spis warto sporządzić jednak dla celów dowodowych, na wypadek ewentualnej kontroli.

- Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów mogą dobrowolnie zrezygnować z tego zwolnienia i zostać czynnymi podatnikami VAT. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiednio wypełnionego formularza VAT-R z początkiem miesiąca, od którego przedsiębiorca chce dołączyć do czynnych VAT-owców. Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy najwcześniej po upływie roku, licząc od końca roku, w którym przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.

- Przedsiębiorca, który dokonał sprzedaży używanego samochodu osobowego będącego w firmie środkiem trwałym podlegającym amortyzacji nie traci prawa do zwolnienia z VAT (tak jak miało to miejsce w latach ubiegłych).


Zwolnienie przedmiotowe z VAT


Przepisy podatkowe odgórnie zwalniają z VAT sprzedaż niektórych usług i towarów. Przedsiębiorca zwolniony nie wlicza ich do kwoty limitu (w większości przypadków), zaś VAT-owiec dokonując takiej sprzedaży automatycznie prowadzi sprzedaż mieszaną. Zakupy związane tylko ze sprzedażą zwolnioną nie pozwalają odliczać VAT (więcej na ten temat w kolejnym akapicie).

Z tego powodu trzeba wiedzieć, która sprzedaż jest zwolniona z VAT. W 2014 roku ze zwolnienia przedmiotowego korzystają m.in.:

- Usługi opiekuńcze (np. opieka nad dziećmi, opieka nad osobami starszymi).

- Dostawa gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych posiłków nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT.

- Dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT.

- Wynajmowanie (również dzierżawa) mieszkań na cele mieszkaniowe na własny rachunek.

- Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych (np. rehabilitant) oraz psychologa.

- Usługa nauki języków obcych.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach


Sprzedaż mieszana


W praktyce nierzadko zdarza się sytuacja, kiedy przedsiębiorca w ramach jednej działalności gospodarczej prowadzi sprzedaż zarówno towarów i usług zwolnionych z VAT (m.in. z powyższej listy), jak i  opodatkowanych VAT-em na zasadach ogólnych. Np. lekarz, który jednocześnie podnajmuje swój gabinet innym lekarzom. Potocznie jest to określane sprzedażą mieszaną.

W takiej sytuacji konieczne jest dokładne ewidencjonowanie zakupów dotyczących wszystkich rodzajów sprzedaży - opodatkowanej, zwolnionej oraz zakupów, które mogą służyć obu rodzajom sprzedaży. VAT od zakupów służących obu rodzajom działalności rozlicza się proporcjonalnie, czyli według stosunku sprzedaży opodatkowanej do wysokości całej sprzedaży uzyskanej przez przedsiębiorcę. Innymi słowy, VAT-u od takich zakupów nie odlicza się w całości, ale tylko jego ustalony procent. W trakcie danego roku ten procent ustala się szacunkowo, zaś po zakończeniu roku należy dokonać odpowiednich korekt.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne


Zwolnienie z VAT, a obowiązki dokumentacyjne


Do końca 2013 roku VAT-owcy dokonujący sprzedaży towarów i usługi mieli obowiązek wystawiania faktur, natomiast przedsiębiorcy niezarejestrowani do celów VAT swoją sprzedaż dokumentowali za pomocą rachunków. Obecnie, od początku 2014 roku wszyscy przedsiębiorcy muszą dokumentować transakcje fakturami.

Czynni podatnicy VAT mają obowiązek wystawiania faktury zawsze, gdy kupującym jest inna firma oraz na żądanie nabywcy - osoby fizycznej. Natomiast przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT muszą wystawiać faktury na żądanie nabywcy (przedsiębiorcy lub osoby fizycznej). Fakturę na żądanie wystawia się w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę - o ile miało to miejsce wcześniej.

Warto pamiętać o tym, że faktury firm zwolnionych z VAT różnią się w zależności od rodzaju zwolnienia. Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na limit 150 tys. zł) muszą na fakturze umieścić następujące dane:

- datę wystawienia,

- kolejny numer,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- nazwę towaru lub usługi,

- miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

- cenę jednostkową towaru lub usługi,

- kwotę należności ogółem.

W przypadku gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia w związku z rodzajem prowadzonej działalności faktura musi zawierać co najmniej:

- datę i numer wystawienia,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- nazwę towaru lub usługi, a także miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

- cenę jednostkową towaru i kwotę należności ogółem,

- wykazanie podstawy zwolnienia z VAT, czyli podanie przepisu ustawy o VAT, przepisu Dyrektywy 2006/112/WE lub innej podstawy prawnej, na podstawie której przedsiębiorca stosuje zwolnienie od podatku (np. najem nieruchomości wyłącznie do celów mieszkalnych - art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.).

Jak widać, w przypadku zwolnienia ze względu na limit obrotów podawanie podstawy zwolnienia z VAT na fakturze nie jest konieczne. Można to zrobić w celu wyeliminowania wątpliwości co do przyczyny braku naliczenia VAT, a także aby ułatwić obliczenie kwoty do limitu.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

  Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

  Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią - uszczelnienie przepisów

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.